V Berlíně v pátek dopoledne proběhlo jednání amerického prezidenta Baracka Obamy, německé kancléřky Angely Merkelové a vrcholových představitelů Francie, Itálie, Španělska a Velké Británie. Jde o poslední evropskou schůzku Obamy ve funkci šéfa Bílého domu. Jednalo se o mezinárodněpolitických otázkách i o Donaldu Trumpovi, který Obamu v lednu v úřadu vystřídá.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Lídři pěti evropských států a USA se shodli na nutnosti pokračování spolupráce v rámci NATO. Vyslovili se také pro pokračování protiruských sankcí, dokud Moskva nenaplní minské dohody, a vyzvali Sýrii, Írán a Rusko, aby okamžitě přestaly s útoky na syrské město Halab.

O spolupráci v rámci Severoatlantické aliance se diskutovalo mimo jiné kvůli vyjádřením příštího amerického prezidenta Donalda Trumpa, která vyzněla tak, že by Spojené státy nemusely přijít na pomoc v případě napadení některé z členských zemí.

Nedávné vítězství republikánského kandidáta v amerických prezidentských volbách řadu evropských politiků znejistělo, mimo jiné kvůli Trumpovým vyjádřením v předvolební kampani, která naznačovala možné dramatické změny americké zahraniční politiky.

Setkání s Obamou, který už s Trumpem jednal, by Evropanům mohlo přinést cenné postřehy o dalším směřování Spojených států.

I z tohoto důvodu už Merkelová s Obamou od středečního večera jednala mezi čtyřma očima nebo v širším kruhu více než pět hodin.

Páteční debata s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem, italským premiérem Matteem Renzim, britskou premiérkou Theresou Mayovou a španělským premiérem Marianem Rajoyem se podle Bílého domu zaměřila také na vztah k Rusku. Politici se přitom shodli na tom, že je nutné v sankčním tlaku na Moskvu pokračovat.

"Znovu jsme odsoudili protiprávní anexi Krymu," uvedl na tiskové konferenci po jednání Rajoy, který zdůraznil nutnost příměří na východě Ukrajiny. "Zatím jsou pokroky (v minském procesu) neviditelné," podotkla zase Merkelová.

Šestice politiků debatovala také o migraci nebo boji proti Islámskému státu. Shodla se na nutnosti příměří v Sýrii a zajištění humanitární pomoci v oblastech postižených letitými boji. "O Sýrii jsme hovořili velmi podrobně a především jsme řekli, že se musí zlepšit humanitární situace v Halabu," uvedla německá kancléřka.

Jak očekávala německá média, byla část setkání také rozlučkou s odcházejícím americkým prezidentem. Od Merkelové dostal Obama jako dárek dřevěnou vánoční pyramidu.

Z poslední oficiální návštěvy na evropském kontinentu odletěl Obama před 13:00 do Peru, kde se zúčastní summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC).

Související