Rok a půl čekali fanoušci svérázného britského moderátora Jeremy Clarksona, než jim po rozchodu s BBC ukáže svou novou motoristickou show Grand Tour. Dočkali se v pátek 18. listopadu ráno, kdy mohli zhlédnout na internetu její první díl. A to včetně českých příznivců, stačí si zaregistrovat zkušební verzi video služby Amazon Prime, pro níž Clarkson s kolegy Jamesem Mayem a Richardem Hammondem sérii natočili.

Čeští fanoušci se mohli u jejího úvodního dílu, který se startuje v kalifornské poušti opulentní přehlídkou v duchu alternativního festivalu Burning Man (ve videu se objeví parafráze Burning Van), zaradovat hned dvakrát. Vrcholem uvítacího ceremoniálu je průlet tryskových letadel nad hlavami Clarksona a spol.

Formaci přitom tvoří stroje, které pochází z továrny českého Aera Vodochody - jde o sportovní modely L-39 ze slavného akrobatického týmu Breitling Jet Team. Ten normálně vystupuje v šesti nebo sedmi letounech, nad pódiem v Grand Tour jich ale zarachotí osm.

Česká letadla, která dokáží letět rychlostí až 900 kilometrů v hodině, podtrhují velkolepou produkci Grand Tour. Amazon, pro nějž jde o klíčový pořad, jímž chce dohnat náskok Netflixu v původní tvorbě, dal na výrobu tří dvanáctidílných sérií 160 milionů liber, tedy asi pět miliard korun.

Úvodní díl se setkal nadšenou reakcí diváků i kritiků po celém světě. Ostře tak vynikl kontrast s originálním pořadem, který Clarksona s Mayem a Hammondem proslavil, Top Gearem na BBC. Ten po jejich loňském odchodu ne a ne najít novou tvář – nejdříve to produkce zkoušela s britským moderátorem Richardem Evansem, ten už však pro neúspěch skončil. Hlavní postavou tak zůstane americký herec Matt LeBlanc, známý ze seriálu Přátelé. Kritici jsou k jeho výkonu shovívavější než k Evansovu, ale zdá se, že Grand Tour nechá Top Gear aspoň co do popularity i tak za sebou.

První díl Grand Tour
Související