Stovky odpůrců nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa demonstrovaly v sobotu večer ve Washingtonu, aby vyjádřily pobouření nad shromážděním bělošských nacionalistů, kteří v hlavním městě USA slavili Trumpovo volební vítězství.

Účastníci akce přitom podle agentury AP napadli a zranili jednoho z Trumpových stoupenců. Nikdo nebyl po incidentu zatčen, oznámila policie. Televize CNN zveřejnila po incidentu fotografii muže s krvavou tržnou ranou na hlavě.

Demonstranti skandovali: "Fašisté, skoncujeme s vámi". Také třímali transparenty s hesly jako "Bojujme proti rasismu".

Akci na podporu Trumpa, která se konala pouhé tři bloky od Bílého domu, zorganizovalo podle listu The New York Times hnutí takzvané alternativní pravice. V ní jsou zastoupeni odpůrci "multikulturalismu" a imigrace. Jsou v ní i antisemité, upozornila agentura AP.

Během Trumpovy předvolební kampaně tito aktivisté nadšeně podporovali jeho výroky o stavbě zdi na hranici s Mexikem a o zintenzivnění deportací neregulérních přistěhovalců. Šéf Ústavu národní politiky Richard Spencer na shromáždění hovořil o zvolení Trumpa jako o čase "probuzení".

Související