Den díkůvzdání, asi druhý nejdůležitější americký svátek po Vánocích, je v USA obdobím, kdy se sjíždějí rodiny a peče se krocan či krůta s nádivkou. Po čtvrtku následuje další součást tradice, černý pátek, kdy americké obchody mají obrovské slevy. Letos připadá na 25. listopadu a novinkou je, že svůj vrchol zažívají také prodejci marihuany. 

Server Quartz zavtipkoval, že marihuana, která je nově od referend, jež se konala zároveň s prezidentskými volbami 8. listopadu, legálně k dostání ve čtyřech státech, tak pomůže překonat těžkosti a někdy trapnou atmosféru rodinných srazů.

Legálně lze marihuanu v USA koupit celkem v osmi státech a federální oblasti Washington D. C. Podle odhadu agentury Bloomberg jde o trh v hodnotě 20 miliard dolarů.

Už loni prodejci zaznamenali v pátek po Dni díkůvzdání - který si překřtili na "zelený pátek" - oproti běžným pátkům prodej vyšší o 13 procent.

Od referend 8. listopadu má legálně přístup k marihuaně - jako léku i jako "rekreační" droze - více než pětina Američanů. Největší koncentrace spotřebitelů je v Kalifornii, kde se odhaduje, že ji pravidelně kouří 13 procent obyvatel, tedy asi pět milionů lidí. Po referendech také na burze vzrostla hodnota akcií firem, které se pěstováním marihuany a výrobou produktů z ní zabývají.

"Ve státech, kde je použití plně legální, jako je Colorado či Oregon, jsou reklamy na cannabis kolem černého pátku naprosto normální," řekl Bloombergu Adam Bierman, spoluzakladatel konzultační firmy MedMen, která se zabývá právě trhem s marihuanou.

Podle některých odhadů se prodeje během letošního Dne díkůvzdání a den poté až zdvojnásobí oproti běžným dnům. 

Například Kaya Cannabis v Denveru začalo s prodejem a slevami navázanými na Den díkůvzdání v pondělí, protože loni měli větší prodeje před samotným svátkem, na který se lidé zásobovali marihuanou, podobně jako nakupují jídlo a pití.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

K dispozici v tomto obchodě mají dva sváteční balíčky za 40 a 50 dolarů včetně nasyceného roztoku a speciálních cigaret, do nichž se koncentrát dává a které nebudí nežádoucí pozornost.

"Abyste nenaštvali na rodinné sešlosti babičku," cituje Bloomberg Amandu Gonzálezovou, šéfku obchodu.

Související