Ruské ministerstvo vnitra chce od příštího roku zavést povinné snímání otisků prstů všech cizinců, kteří do Ruska zamíří. V Moskvě to ve čtvrtek oznámil první náměstek ministra vnitra Alexandr Gorovoj. Z komentářů ruských médií vyplývá, že krok má být zaveden hlavně kvůli migrantům z bývalých sovětských republik.

Podle Gorového se bude o ministerském návrhu dál jednat, mimo jiné i s experty ruského ministerstva zahraničí a "kolegy ze Společenství nezávislých států", které sdružuje velkou část zemí bývalého Sovětského svazu.

Ruský senátor Alexandr Čekalin ve čtvrtek agentuře Interfax řekl, že Rusko musí "aktivizovat deportace migrantů, kteří porušují ruské zákony". Podle statistiky z roku 2015 se cizinci v Rusku dopustili více než 46 tisíc trestných činů, z toho občané bývalých sovětských republik 40 tisíc. Údaj je o pět procent vyšší než v předešlém roce 2014, upozornil Čekalin.

V Rusku pracuje několik milionů přistěhovalců z bývalých republik SSSR, zejména ze středoasijských států. Část z nich si v Rusku vydělává nelegálně, obavy vyvolává i možné pronikání islámských extremistů.

Související