Střední Ameriku, kterou v posledních dnech ohrožuje hurikán Otto, dnes zasáhlo silné zemětřesení. Epicentrum otřesů o síle sedmi stupňů bylo podle amerického geologického ústavu (USGS) v Tichém oceánu, asi 150 kilometrů jihozápadně od Salvadoru. Zemětřesení bylo velmi mělké, ohnisko bylo jen 10,3 kilometru pod povrchem. Podle tiskových agentur zatím nejsou žádné informace o obětech ani vážných škodách.

Salvadorské úřady vydaly varování před vlnami tsunami a vyzvaly obyvatele pobřežních oblastí k evakuaci. Salvadorská ministryně životního prostředí uvedla, že vlny by mohly dosahovat výšky až tří metrů. Tichomořské středisko pro tsunami upozornilo, že vlny by mohly být metr vysoké a že hrozí v Salvadoru i v okolních pobřežních státech - Nikaragui, Hondurasu a Kostarice. Později ale totéž středisko oznámilo, že nejnovější data ukazují, že hrozba před tsunami již pominula.

Otřesy byly kromě Salvadoru patrné i v sousední Guatemale a v Nikaragui, jejíž prezident Daniel Ortega vyhlásil stav nouze. Jako důvod uvedl nejen zemětřesení, ale také hurikán Otto, který se dnes dostal nad jihovýchodní pobřeží Nikaraguy.

Související