Islandská vláda podniká právní kroky proti britskému řetězci supermarketů Iceland Foods. Reykjavík požádal Úřad Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO), aby zrušil exkluzivní platnost této obchodní značky, protože to, jak si firma přivlastnila anglický název země, podle Islanďanů poškozuje islandské podniky.

Britský řetězec s mrazeným zbožím Iceland expanduje. V pražském Hloubětíně otevřel svůj šestý obchod v Česku - čtěte ZDE

"Termín 'Iceland' je velmi široký a nejednoznačný, což často znamená, že firmy z naší země nemohou označovat své zboží jako islandské," uvedlo islandské ministerstvo zahraničí podle agentury Bloomberg. Reykjavík se s firmou mnohokrát pokoušel vyjednat "spravedlivé řešení", tyto pokusy se ale nezdařily, uvedlo ministerstvo.

Britský řetězec používá název Iceland od svého založení v roce 1970. Firma, která se specializuje na mražené zboží, má v Británii přes 860 prodejen a je tam jedničkou na trhu mraženého zboží. V zahraničí působí ve 30 zemích a v roce 2011 vstoupila na český trh, kde má nyní šest prodejen.

Související