S Fidelem Castrem odešla jedna epocha. Definitivně skončila studená válka na západní polokouli, Latinoameričané ztratili jediného vůdce, který byl schopen v jejich očích úspěšně čelit Spojeným státům, Kuba ztratila vůdce a symbol. Bez něho bude nyní jen jedním z mnoha chudých států, kde vládne bezbarvý autoritářský režim. 

I proto zřejmě v očekávání skonu vůdce, který už devět let fakticky nevládl, jeho bratr Raúl Castro uzavřel svého druhu smír s arcinepřítelem – Spojenými státy. Změny, které kubánský režim načrtl, jsou právě jen úpravou režimu založeného na kultu jedné osobnosti směrem ke kolektivnímu vedení. V němž teď nepochybně zuří boj o moc mezi jednotlivými frakcemi. A příchod nového prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu jen pomůže tento boj vyostřit – Trump už se dal slyšet, že politiku svého předchůdce Baracka Obamy vůči Kubě zreviduje – a možná přiostří.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.