V minulosti bývala centrální banka podřízena vládě a spravovala státní či královské účty. Nejednou byla zneužita k emisi nekrytých peněz, když hlava státu neměla dost zlata na své výdaje. Ve druhé polovině 20. století se však centrální bankovnictví zásadně proměnilo. Peníze přestaly být kryté zlatem a centrální banky získaly nezávislost, která spočívala mimo jiné v tom, že banka nebyla ve svých krocích podřízena ministrovi financí a jednala zcela nezávisle na vládě.

Naopak platil zákaz financování státního dluhu centrální bankou. Kromě obav plynoucích z toho, že dříve takové kroky končily ekonomickým a společenským rozvratem v podobě hyperinflace, je logický také argument, že vztah věřitel−dlužník lze jen těžko označit za nezávislost.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru