Poražená prezidentská kandidátka Hillary Clintonová získala v nedávných volbách o 2,5 milionu hlasů víc než její vítězný soupeř Donald Trump. Vyplývá to ze statistik, které ve čtvrtek zveřejnil americký tisk. Pro Clintonovou ve volbách 8. listopadu hlasovalo 65 152 310 voličů, pro Trumpa 62 626 216. Na výsledku voleb ale tyto počty nic nemění.

Náskok Clintonové se neustále zvyšuje, protože v některých státech sčítání hlasů teprve nyní končí, i když oficiální výsledky už byly vyhlášeny. O vítězném kandidátovi totiž v USA rozhodují hlasy takzvaných volitelů, kteří zastupují jednotlivé americké státy, nikoli mechanický součet odevzdaných hlasů voličů. Zvýšení náskoku z nedávných dvou milionů je výsledkem konečného součtu hlasů ve státech Kalifornie a New York, které jsou tradiční baštou demokratů.

Pokud jde o celonárodní hlasování, získala Clintonová o 1,9 procenta víc hlasů než Trump a zaznamenala větší náskok nad svým soupeřem, než předchozích deset zvolených amerických prezidentů. List The New York Times ve čtvrtek upozornil, že volební statistika vlastně souhlasí s předvolebními průzkumy veřejného mínění, které byly po volbách tak tvrdě kritizovány.

"Co ale s tím?" ptá se americký deník, který během volební kampaně Clintonovou otevřeně podporoval a ani nyní své sympatie neskrývá. Geografická koncentrace demokratických voličů, která se odráží na poměru sil ve sboru volitelů, je pro demokraty "strašlivě nevýhodná", píše list. "Copak teď demokratičtí prezidentští kandidáti potřebují vyhrát rozdílem čtyř procent, aby si zajistili vítězství?" klade si newyorský list otázku.

Ve státě Wisconsin mezitím ve čtvrtek začalo ruční přepočítávání hlasů, které si vyžádala neúspěšná kandidátka Zelených Jill Steinová. Jde o první podobnou proceduru od roku 2000, kdy se přepočítávaly hlasy na Floridě kvůli těsnému výsledku demokrata Ala Gora a vítězného republikána George Bushe mladšího.

Ve Wisconsinu budou komisaři přepočítávat hlasy do 12. prosince. Steinová rovněž požádala o přepočítání hlasů v Pensylvánii a Michiganu. "Nikdo ale nečeká, že by výsledkem nového součtu bylo vítězství Clintonové nad Trumpem," konstatovala agentura AP.

Související