Nejméně devět mrtvých si vyžádal požár v noci na sobotu na taneční party v kalifornském Oaklandu. Úřady podle místní televize KTVU pohřešují dalších až 25 lidí. Počty pohřešovaných se ale rozcházejí, neboť informace přeživších jsou protichůdné. Média i hasiči o požáru hovoří jako o jednom z nejtragičtějších v historii Oaklandu, příčina známa není.

"Stále ještě jsme neudělali podrobnou prohlídku budovy, takže neznáme možný počet dalších obětí," řekla listu East Bay Times představitelka hasičů v Oaklandu Teresa Deloachová-Reedová. Sama nicméně vychází z počtu 25 pohřešovaných.

Ačkoliv se plameny podařilo uhasit, problémem je podle hasičů narušená statika stavby, která brání provést důkladnou prohlídku prostor. To potvrdil také úřad místního šerifa, který dále sdělil, že koroner se připravuje na příjem více než 40 těl. Z budovy zatím nebylo vyneseno žádné tělo.

"Zdá se, že lidé buď včas utekli, nebo zůstali uvězněni uvnitř," uvedl mluvčí úřadu šerifa Ray Kelly s tím, že bylo ohlášeno jen jedno zranění, ostatní přeživší vyvázli bez úhony. Kelly rovněž řekl, že mezi návštěvníky byli zřejmě i cizinci, národnosti ale neupřesnil.

Oheň vypukl v komerční budově, ve které mají místní umělci ateliéry, uvedla policie. V době neštěstí zde bylo podle různých zdrojů 50 až 100 lidí, kteří přišli na koncert kapely Golden Donna.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Areál, kde se neštěstí stalo, fungoval podle médií jako umělecká kolonie, žilo zde asi deset lidí s dětmi. Děti podle Fox News vyvázly bez zranění.

Příbuzní a přátelé, kteří nemohou kontaktovat své bližní, zveřejňují výzvy a fotografie na sociálních sítích. Mnozí čekají na zprávy v úřadu šerifa. Je zde například Dan Vega, který pohřešuje svého mladšího bratra a jeho přítelkyni. Vega si není zcela jistý, zda dvojice skutečně navštívila osudný večírek, takové události ale vyhledávala.

Většina obětí podle informací Fox News zahynula ve druhém podlaží, do kterého se navíc zřítila střecha. Místní televize uvedla, že schodiště do patra bylo zřejmě vyrobeno z přepravních palet.

Situace v budově je značně nepřehledná, prohledávání komplikuje nejen statické poškození stavby, ale také velké množství vybavení, nábytku, soch, obrazů, hudebních nástrojů a dalších uskladněných předmětů.

"Bylo tam hrozné vedro a strašně moc kouře," vypověděl podle televize Fox News Bob Mule, kterému se podařilo s drobnými popáleninami vyváznout. "Doslova jsem cítil, jak se mi loupe kůže a jak se mé plíce dusí kouřem. Hasicí přístroj se mi nepodařilo zprovoznit," dodal.

Místní média uvedla, že budova, která sloužila i jako skladiště, neměla samohasicí systém, který by se automaticky v případě požáru spustil. Chyběly také hlásiče kouře.

Související