Den před konáním opakovaného druhého kola prezidentských voleb v sobotu za velké mediální pozornosti centrem Vídně prošel pochod na protest proti kandidátovi Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbertovi Hoferovi.

Demonstrace, kterou uspořádala skupina antifašistických organizací, se zúčastnilo asi 100 převážně mladých lidí. Pochod zablokoval zhruba na 20 minut jednu z hlavních dopravních tepen v centrální části rakouské metropole. K očekávanému dopravnímu chaosu ale nedošlo.

Pochod začal na známé nákupní třídě Mariahilfer Straße u pomníku Marcuse Omofumy, nigerijského žadatele o azyl, který v roce 1999 zemřel při letecké deportaci z Rakouska. Poté prošel centrálními okrsky Neubau a Josefstadt, kde se zastavil u sídel nacionalistických buršáckých spolků Bruna Sudetia a Silesia, jejichž členové mají blízko k FPÖ.

Členem jednoho z buršáckých spolků, které vznikly v 19. století jako liberální studentské organizace a které se nyní hlásí k německému nacionalismu, patří i samotný kandidát na prezidenta Hofer.

Poklidný pochod, který doprovázela stovka policistů a několik policejních vozů, skončil před ústředím FPÖ poblíž vídeňské radnice.

"V neděli by se mohl do čela první západoevropské země dostat antidemokrat," řekl hlavní organizátor demonstrace David Albrich. "FPÖ je podle nás nástupnickou organizací NSDAP," dodal s odkazem na Hitlerovu nacionálně socialistickou stranu.

Řada podporovatelů prezidentského kandidáta Alexandera Van der Bellena na sociálních sítí demonstraci ještě před jejím začátkem odsoudila. Podle nich by totiž akce mohla nezávislého kandidáta, kterého podporuje strana Zelených, v očích mnoha voličů poškodit.

"Myslíme si, že by ho to mohlo naopak posílit," odpověděl organizátor Albrich, zda se neobávají, že svou akcí Van der Bellenovu pozici oslabí. "Ukážeme dnes totiž znovu, jak nebezpečný Norbert Hofer je," dodal.

"Krajně levicovou" demonstraci odsoudil už před jejím začátkem předseda FPÖ Heinz-Christian Strache. Od pochodu se distancoval před několika dny také samotný tým Van der Bellena a to mimo jiné proto, že by taková demonstrace "o nákupní adventní sobotě" mohla napáchat "hospodářské škody".

Související