V Rakousku skončily opakované prezidentské volby. Vyhrál nezávislý kandidát Alexander Van der Bellen s 51,68 procentem hlasů. Jeho rival z pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbert Hofer získal 48,32 procenta hlasů. Vyplývá to podle agentury APA z předběžných konečných výsledků, které nezahrnují korespondenční hlasy. Ty budou sečteny v pondělí a podle propočtů výsledek nijak neovlivní.

Hofer již uznal porážku a pogratuloval soupeři k vítězství. Slíbil ale, že se o prezidentský úřad bude ucházet i za šest let.

Poměrně velký rozdíl v počtu hlasů, který voliči nakonec dali jednotlivým kandidátům, je překvapivý. Předvolební průzkumy do poslední chvíle předpovídaly velmi těsný souboj. V květnovém druhém kole prezidentských voleb, které následně zrušil Ústavní soud, po uzavření volebních místností vedl Hofer, na stranu Van der Bellena se vítězství tehdy přiklonilo až po sečtení korespondenčních hlasů.

"Jsem nekonečně smutný, že to nevyšlo. Býval bych rád dával pozor na naše Rakousko," uvedl Hofer na Facebooku. Svému rivalovi Van der Bellenovi pogratuloval a Rakušany vyzval, aby drželi pospolu a spolupracovali. Volební porážku svého kandidáta uznal už také předseda krajně pravicové FPÖ Heinz-Christian Strache. Ve vysílání ORF také vyloučil, že by se jeho strana znovu pokusila napadnout volby u Ústavního soudu. Už před ním nezávislému kandidátovi poblahopřál i volební manažer FPÖ Herbert Kickl.

Hofer na Facebooku pogratuloval Van der Bellenovi k vítězství

Van der Bellen v předvolební kampani zaujal vstřícný postoj k migraci a podpořil pokračování evropské integrace. Hofer naopak prosazoval omezení migrace i pravomocí Evropské unie.

Pokud se na výsledku volby nic nezmění, ujme se Van der Bellen funkce 26. ledna. Rakušané se tak budou muset letos obejít bez tradičního novoročního projevu hlavy státu. Prezidenta nemá Rakousko od 8. července, kdy úřad opustil Heinz Fischer.

Poprvé v rakouských dějinách se s Alexanderem Van der Bellenem do čela státu dostane politik, který nebyl kandidátem ani jedné z velkých koaličních stran - sociálních demokratů (SPÖ) a lidovců (ÖVP). "Je to historický den, historický předěl," uvedla předsedkyně strany Zelených Eva Glawischnigová.

Evropě spadl kámen ze srdce

Vítězství Bellena podle německého vicekancléře a šéfa sociální demokracie SPD Sigmara Gabriela znamená pro Evropu úlevu. Podobný názor má i lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn, podle kterého v Rakousku zvítězil rozum. Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz hovořil o tom, že výsledek protievropskému populismu a nacionalismu zasadil tvrdou ránu.

"Celé Evropě spadl kámen ze srdce," řekl Gabriel deníku Bild. "Pokud se předpoklady potvrdí, bude výsledek voleb v Rakousku jasným vítězstvím rozumu nad pravicovým populismem," dodal vicekancléř s tím, že Van der Bellenovi již jménem celé německé sociální demokracie pogratuloval.

"Po vítězství Trumpa a referendu, které rozhodlo o odchodu Británie z Evropské unie, ukázali rakouští voliči, že rozum, tolerance a lidskost nejsou ve volbách v EU jen cizími slovy," řekl agentuře DPA Asselborn, který patří k hlasitým kritikům autoritářství a populismu.

Radost z výsledku, kdy Van der Bellen podle všeho porazil svého populistického protikandidáta Norberta Hofera podporovaného krajní pravicí, dala najevo i šéfka rakouské strany Zelených Eva Glawischnigová. "Je to historický den, historický zlom," řekla agentuře APA. Výsledek označila za dobré a jasné rozhodnutí Rakušanů, které je zároveň utvrzením proevropského kurzu alpské republiky.

Její německý kolega Cem Özdemir, který stojí v čele německých Zelených, Van der Bellenovi srdečně poblahopřál. "Po brexitu a Trumpovi je to pro liberální demokracii povzbuzení," napsal na twitteru Özdemir.

Rakouský kancléř Christian Kern označil Van der Bellenovo vítězství za dobrý den pro zemi. "Nyní se musíme společně postarat o to, aby se nikdo nepovažoval za poraženého," napsal na Twitteru.

Gratulace z Česka

Prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se vyjádří k prezidentským volbám v Rakousku až po oznámení konečných výsledků, sdělili prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček a mluvčí vlády Martin Ayrer. Bellenovi už gratuloval ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) i další politici. Podle předsedy opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska se Rakušané vyslovili pro Evropu.

"Podruhé, a věřím, že definitivně, gratuluji Alexanderu Van der Bellenovi a jsem samozřejmě rád, že je to právě on," napsal Zaorálek.

"Zvítězilo přání Rakušanů, aby nebylo zpochybňováno jejich členství v Evropské unii," řekl Kalousek. Nepochybuje o dalším pokračování vynikajících vztahů mezi Českou republikou a Rakouskem. Rovněž místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek podotkl, že co nejlepší vztahy jsou v zájmu Česka. "Doufám, že takové budou, přestože si naše hlava státu přála v Hofburgu někoho jiného," napsal Ženíšek. Zemana navštívil Hofer v Praze v září. Shodli se tehdy, že by chtěli posílit roli střední Evropy v rámci EU.

"Je třeba pogratulovat vítězi a popřát mu zdar při výkonu funkce," sdělil bez dalších podrobností předseda KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek.

Související