S novým prezidentem Alexanderem Van der Bellenem Rakousko čeká šestiletá cesta spacím vozem místo šesti let, které by muselo s kandidátem Svobodné strany Rakouska (FPÖ) strávit na projížďce domem hrůzy. V komentáři k výsledku víkendových voleb to napsal list Die Presse. Také podle bulvárního deníku Kronenzeitung dala země přednost jistotě před radikální změnou. Podle listu Der Standard je silným signálem vyslaným do Evropy hlavně to, že se hlavou státu stane politik spojený se stranou Zelených.

Van der Bellen nebude podle listu Die Presse špatný prezident. Bude kráčet ve stopách svého předchůdce Heinze Fischera. "Jeho vnímání úřadu (prezidenta) bude podobné: naslouchat, napomínat, zprostředkovávat a promlouvat do duše za kulisami. Van der Bellenův spací vůz místo Hoferova domu hrůzy," píše list.

Při prezidentské volbě se ale podle komentáře listu ukázalo, že FPÖ má obrovský potenciál coby protestní strana, která stojí proti establishmentu. "Republika ještě jednou mobilizovala všechny osoby a zdroje, aby zabránila politikovi FPÖ dostat se do Hofburgu," píše Die Presse a dodává, že příště už to fungovat nebude. Obrovskou chybou vládních stran by nyní bylo, kdyby pokračovaly dál beze změn.

Také podle bulvárního listu Kronenzeitung bude prezidentství "staršího pána" Van der Bellena klidné. "Rakousko si zvolilo jistotu," nadepsalo svůj článek o vítězství nezávislého kandidáta podporovaného Zelenými. Elity podle něj uspěly se "strategií strachu ze změn". Van der Bellenovým prvořadým úkolem je nabídnout upřímné usmíření Hoferovým voličům, napsaly nejčtenější rakouské noviny Kronenzeitung.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

"Že se v osobě Alexandera Van der Bellena hlavou státu západoevropské země poprvé stane Zelený - i když se to během předvolebního boje pokoušel skrýt -, je signálem vyslaným daleko za hranice Rakouska," napsal list Der Standard. Podle něj dokázal získat Van der Bellen hlasy všech těch, kteří se obávali změny atmosféry v Rakousku, ve které by se antisemitské a xenofobní výroky mohly stát každodenním chlebem. V prezidentských volbách se hlasovalo o budoucnosti "otevřené společnosti", jak ji chápal myslitel Karl Popper, napsal Der Standard.

Van der Bellen by mohl zvrátit mezinárodní trend poslední doby, kdy se voliči stále více obrací proti takzvanému establishmentu, napsal list Kurier. "Nový prezident se bude orientovat spíše na Brusel než na stále více nacionalismem formované státy východní Evropy," uvedl v komentáři list. Budoucí prezident je ale podle Kurieru zároveň natolik pragmatický, že bude rakouskému hospodářství otevírat dveře i do těch zemí, "v nichž nefunguje demokracie podle západoevropských standardů nebo tam nefunguje vůbec".

Rakouské volby jsou dobrou zprávou pro Evropu, tvrdí německá média

Za dobrou zprávu pro Evropu, která ale nic nemění na trendu posilování pravicově populistických stran označují německá média vítězství bývalého předsedy Zelených Alexandera Van der Bellena nad Norbertem Hoferem ze Svobodné strany Rakouska (FPÖ) v rakouských prezidentských volbách.

"Rakousko po rozhodnutí o brexitu a volebním vítězství Donalda Trumpa zastavilo celosvětové vítězné tažení pravicových populistů," píše v komentáři serveru Spiegel Online Hasnain Kazim. Rakušané se podle něj vyslovili pro umírněný tón a proti populismu a třeba také proti možným úvahám o vystoupení země z Evropské unie.

"Je zřejmé, že velkému množství Rakušanů záleželo na mezinárodní pověsti jejich země," míní komentátor, podle něhož se nyní Van der Bellen bude muset snažit spojovat.

"Největší výzvou nového prezidenta bude znovu spojit rozdělenou zemi," je přesvědčen také Paul Munzinger v komentáři listu Süddeutsche Zeitung. Van der Bellen podle něj bude muset usilovat o to, aby byl hlavou státu i pro venkovské obyvatele, méně vzdělané nebo ty, kteří mají obavy z budoucnosti. Všechny tyto skupiny podpořily spíše Hofera.

"Vítězství Van der Bellena, zdá se, vyvrací dominovou teorii, podle níž jedna západní země za druhou spadne do rukou pravicových populistů," konstatuje list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Zároveň ale podle něj není věc tak úplně jednoduchá. Porážka Hofera totiž určitě neznamená, že se FPÖ a témata, která prosazuje, v nejbližší době vytratí.

"Rakousko zvolilo, ale země se nebude moci jednoduše vrátit do politické normality," stojí v komentáři deníku Berliner Zeitung, podle něhož už nic takového v alpské republice neexistuje. Dříve dominantní středové strany lidovců a sociálních demokratů totiž stále oslabují. O tom, že by etablované strany neměly příliš hlasitě jásat, je přesvědčen i list Rheinische Post.

Totéž platí podle deníku Neue Osnabrücker Zeitung pro Evropu. I když je Van der Bellen výrazně proevropský, jeho úspěch nic nemění na problémech, kterým nyní starý kontinent čelí.