Bilance silného zemětřesení, které zasáhlo ve středu brzy ráno místního času provincii Aceh v severní Indonésii, se zvýšila na 92 mrtvých. Informovala o tom indonéská armáda. Doposud se uvádělo 54 obětí. Zraněných je téměř 300, z nichž více než 70 je zraněno vážně.

Podle místních úřadů bilance pravděpodobně dál poroste, protože množství lidí zůstává uvězněno pod troskami, píší agentury.

"Počet mrtvých vzrostl dnes odpoledne místního času na 92 poté, co byla nalezena další těla," řekl velitel vojenských jednotek v Acehu generálmajor Tatang Sulaiman. Mezi mrtvými jsou i děti. Záchranáři nyní horečně pátrají pod sutinami po možných přeživších.

Otřesy o síle 6,5 stupně, které udeřily ve středu po 5:00 místního času (v úterý po 23:00 SEČ), zničily nejméně 125 domovů, 105 obchodů a 14 mešit, uvedl mluvčí národního úřadu pro zvládání katastrof Sutopo Nugroho. "Zemětřesení bylo silně cítit a mnoho lidí zpanikařilo a hrnulo se ven, jak se domy hroutily," dodal Nugroho.

Fotografie na sociálních sítích ukazují budovy v rozvalinách, spadlé elektrické vedení a lidi shromážděné venku na nárožích, uvedla agentura Reuters.

V provincii Aceh byl vyhlášen stav nouze. Nejvíce postiženou oblastí je pobřežní okres Pidie Jaya, odkud pochází většina obětí. Právě tato oblast byla nejblíže centru otřesů, jež byly podle americké geologické služby (USGS) v hloubce 17 kilometrů. Jiné zdroje uvádějí hloubku deset kilometrů. Lidé umírali také v sousedním okrese Bireuen.

Záchranné práce se podle agentury AP soustřeďují do těžce postiženého města Meureudu v okrese Pidie Jaya. Problémem je ovšem, že se nedostává vyprošťovací techniky, na televizních snímcích bylo vidět, jak záchranáři vynášejí těla mrtvých ze sutin. Prezident Joko Widodo nařídil, aby se do záchranné operace zapojily všechny vládní agentury.

Podle agentury Reuters je již většina nemocnic v oblasti zaplněna a řada zraněných je nyní ošetřována na chodbách či v narychlo postavených stanech. Většina zraněných přichází se zlomeninami a odřeninami.

Otřesy nevyvolaly přívalové vlny, ale mnozí lidé z pobřeží z obav před tsunami prchali do kopců. Podle záchranářů bylo po počátečním zemětřesení cítit ještě nejméně pět následných otřesů. Svědci popsali středeční otřesy jako pocitově horší než zemětřesení, které Aceh postihlo v roce 2004 a devastující přívalová vlna tam pak zabila na 100 tisíc lidí.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Zpustošeno tehdy bylo pobřeží asi 14 asijských zemí a celkově o život přišlo přes 230 tisíc lidí.

Podle původních údajů měly středeční otřesy sílu 6,4 stupně, USGS později údaj zpřesnila na 6,5 stupně.

Indonésie leží v místě, kde se stýkají kontinentální desky, a jejich pohyb způsobuje častá zemětřesení. Každý rok je jich na souostroví zaznamenáno na 7000.

Související