Na severovýchodě Bulharska v sobotu ráno vykolejil a následně explodoval nákladní vlak s cisternami s kapalným plynem. Výbuch zničil značnou část vesnice Chitrino a vyvolal prudký požár. Na následky neštěstí zemřelo nejméně sedm lidí a 29 jich utrpělo zranění, většinou popáleniny. Vesnici, kde je poškozeno či zcela zničeno asi 50 domů, úřady rozhodly celou evakuovat, uvedla bulharská média. Vláda vyhlásila pondělí dnem státního smutku.

Nehoda se stala v 5.42 místního času (4.42 SEČ) u nádraží obce Chitrino, která leží severně od města Šumen. Na místě zasahovaly četné týmy hasičů z Varny, Targovište, Razgradu a Ruse, policie a záchranná služba, sdělila mluvčí šumenské policie Asja Jordanovová. Záchranáři v troskách stále pátrají po dalších možných obětech či přeživších.

Hlavní tajemník ministerstva vnitra Georgi Kostov upřesnil, že soupravu tvořilo 19 cisteren s propan-butanem a s propenem. Dva z vagonů vykolejily a několik cisteren explodovalo. Podle některých informací vagony narazily do vedení vysokého napětí.

Některé údaje uváděné různými zdroji se rozcházejí. Vagonů například mohlo být až 25. Podobně se rozcházejí počty zraněných, jichž může být 23 nebo 25.

"V tuto chvíli s jistotou víme, že je pět mrtvých," citoval server Novinite.bg ředitele policejního oddělení pro požární bezpečnost a civilní ochranu Nikolaje Nikolova. Podle něj jsou ale zřejmě další lidé pod troskami.

Úřadující předseda vlády Bojko Borisov, který místo události navštívil, uvedl, že nebezpečí exploze dalších vagonů už nehrozí. Strojvedoucí podle něj nehodu přežil a vypověděl, že souprava se od pátého vagonu odtrhla. Premiér také naznačil, že počet obětí na životech může vzrůst i mezi zraněnými, protože někteří mají popáleniny až na 90 procentech těla.

Značné jsou podle Borisova materiální škody. První informace hovoří o tom, že bez střechy nad hlavou zůstalo minimálně 40 ze zhruba 800 obyvatel Chitrina.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Starosta Chitrina Nuridin Basri Ismail situaci popsal jako mimořádně vážnou. Řekl, že mnoho domů je poškozených a že některé se zcela zřítily. Vyhořela mimo jiné budova policie a zničen je obecní úřad.

Nikolov dopoledne sdělil, že hasiči odvedli do bezpečí obyvatele domů v okolí místa neštěstí. Evakuováni podle něj byli všichni ohrožení lidé. Policie přiměla odejít i ty, kteří nechtěli. Odpoledne ale Nikolov oznámil, že úřady rozhodly o úplné evakuaci celé vesnice kvůli chystanému přečerpávání a odvozu nebezpečného nákladu a vyčištění zasažené oblasti.

Příčiny neštěstí zatím nejsou jasné, na místě je zjišťují vyšetřovatelé a odborníci prokuratury a policie. Ministr dopravy Ivajlo Moskovski televizi bTV v této souvislosti řekl, že výhybkář si všiml jiskření od lokomotivy, když přijížděla k nádraží, což by mohlo svědčit o prudkém manévru strojvedoucího a o snaze rychle snížit rychlost. Dodal však, že je ještě příliš brzy mluvit o konkrétních příčinách neštěstí.

Havarovaný vlak patří soukromé firmě Bulmarket zabývající se přepravou paliv, zejména propan-butanu, po železnici. Souprava mířila z Burgasu na černomořském pobřeží do města Ruse na Dunaji.

Související