O hodinu zpět se v příštím roce posune čas ve Španělsku, pokud vyjde plán vlády podporovaný značnou částí opozice. Konzervativci mají v plánu vrátit zemi do stejného časového pásma s Británií a Portugalskem, kam patřila ještě v polovině minulého století. Podle ministryně práce motivuje tento plán snaha, aby mohli zaměstnanci končit pracovní den dříve.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Pracovní doba ve Španělsku končí podle údajů Eurostatu až kolem osmé hodiny večer, kdežto v dalších západních zemích EU je to i o několik hodin dříve. Kvůli tomu, že Španělsko patří do stejné časové zóny jako Česko či Německo, se tam rozednívá až o hodinu později než ve východní Evropě a pracovní den začíná i končí později.

"Chtěli bychom, aby pracovní dny končily okolo šesté hodiny, a abychom toho docílili, budeme pracovat na dohodě se zástupci zaměstnavatelů i odborů," řekla v pondělí podle listu ABC ministryně práce Fátima Báňezová, podle níž by díky tomu mohli Španělé více času trávit s rodinami. Posun do jiného časového pásma by v tom podle ní velmi pomohl.

Změnu podle médií podporuje kromě vládních lidovců také liberální strana Ciudadanos i socialisté, což dává návrhu velmi reálnou šanci na úspěch v parlamentu.

Do středoevropského časového pásma přesunul Španělsko v polovině minulého století diktátor Francisco Franco. Jedinou součástí země, kde platí stejný čas jako v sousedním Portugalsku a Británii, jsou Kanárské ostrovy ležící u západoafrických břehů.

Související