Španělský Ústavní soud ve středu znovu zakázal plánované konání referenda o nezávislosti Katalánska. Uspořádat všelidové hlasování chtěla v příštím roce regionální vláda jednoho z nejbohatších krajů Španělska. Podle průzkumů jsou Katalánci ohledně odtržení dlouhodobě rozděleni zhruba půl na půl, napsala ve středu agentura AP.

Soud nařídil zastavit přípravy na referendum, které napadla centrální vláda v Madridu. Podle ní současná španělská ústava nedovoluje krajům pořádat hlasování o integritě země.

Katalánsko chtělo vyhlásit referendum o nezávislosti v září příštího roku. Podobný pokus ale Ústavní soud zablokoval už v roce 2014. Tehdy nicméně katalánští politici rozhodnutí soudu obešli a vyvolali nezávazné hlasování. V něm se pro nezávislost vyslovilo asi 80 procent hlasujících, ale hlasovaly jen zhruba dva miliony z 5,4 milionu oprávněných voličů.

Vláda v Madridu následně pohnala před soud řadu katalánských zákonodárců, kteří nezávazné hlasování prosadili a v regionálním parlamentu schválili další kroky k odtržení této oblasti na severovýchodě Španělska. Proti rozhodnutí Madridu stíhat místní politiky demonstrovaly v listopadu v Barceloně tisíce katalánských separatistů.

Stoupenci nezávislosti si stěžují, že jejich bohatý region, produkující pětinu španělského národního bohatství, odvádí Madridu příliš mnoho na daních, aniž by se mu vrátil odpovídající podíl formou vládních investic.

Katalánsko získalo autonomii v rámci Španělského království na základě ústavy platné od roku 1979. Stejně jako dalších 16 regionů má tak svou vládu a svůj parlament.

Související