Ve věku 95 let zemřel v úterý americký ekonom a laureát Nobelovy ceny Thomas Schelling. Vědec, který získal prestižní ocenění za objasnění konfliktu a spolupráce na základě analýzy teorie her, byl dlouholetým profesorem na Harvardově univerzitě. O jeho smrti ve středu podle agentury AP informoval jeho bývalý univerzitní kolega.

Schellingova kariéra teoretického ekonoma vyvrcholila v roce 2005, kdy byl spolu s Izraelcem Robertem J. Aumannem oceněn Nobelovým výborem za to, že "přispěli k našemu pochopení konfliktu a spolupráce prostřednictvím analýzy teorie her". Oběma ekonomům se podařilo vysvětlit, proč některé skupiny jednotlivců, organizací a zemí uspějí s prosazováním spolupráce, zatímco další řeší situace prostřednictvím konfliktů.

Dlouho předtím, v roce 1960, publikoval Schelling svou nejznámější knihu Strategie konfliktu, kde pomocí teorie her analyzoval vyjednávání mezi jadernými mocnostmi.

Teorie her je vědou o strategii. Snaží se určit, co by měli jednotliví aktéři dělat, aby si pro sebe zajistili nejlepší výsledky a zabránili vážným konfliktům. Schelling ji během své kariéry uplatňoval rovněž k analýzám interakcí mezi různými sociálními skupinami obyvatel USA.

"Měl jasnou a pronikavou mysl jako nikdo jiný a neměl v sobě ani špetku domýšlivosti," řekl AP Schellingův harvardský kolega Richard Zeckhauser, který jej znal téměř 60 let.

Související