Christine Lagardeová, bývalá francouzská politička a nyní šéfka Mezinárodního měnového fondu si v pondělí 19. prosince kolem patnácté hodiny v Paříži vyslechne rozsudek Soudního dvora republiky – zvláštního tribunálu, který projednává pouze kauzy dotýkající se nejvyšších politických figur.

Žaloba ji viní, že jako ministryně financí a hospodářství v roce 2007 zanedbala své povinnosti, nevyužila svých pravomocí a tím připravila stát o 405 milionů eur (v přepočtu zhruba 11 miliard korun).

Během pětidenního líčení (od 12. do 16. prosince) se Lagardeová snažila objasnit svoji úlohu, když v onom roce coby ministryně ve vládě prezidenta Nicolase Sarkozyho podpořila mimosoudní vyrovnání kontroverzního podnikatele Bernarda Tapieho se státem. Ten mu poté přiřkl odškodnění za ztráty, které měl utrpět "nuceným" odprodejem svého podílu v tehdy státní bance Crédit Lyonnais.

"Předtím než jsem tento případ postoupila arbitrážnímu řízení, zvažovala jsem všechny možnosti s ohledem na veškerá fakta, jež jsem měla k dispozici. S jediným cílem – hájit veřejný zájem," prohlásila během pátečního slyšení Lagardeová. Bude-li její vina prokázána, hrozí jí až rok vězení a k tomu ještě pokuta 15 tisíc eur.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.