Při atentátu na autobus přišlo v sobotu ve středotureckém městě Kayseri o život 13 vojáků. Oznámila to turecká armáda. Podle upřesněné bilance bylo zraněno 56 lidí, z nichž šest je v kritickém stavu. Úřady pozatýkaly už sedm lidí a po pěti dalších podezřelých pátrají. Ruský prezident Vladimir Putin nabídl Turecku další spolupráci v boji proti terorismu. Ankara útok připisuje separatistům ze Strany kurdských pracujících (PKK), i když se k akci zatím žádná skupina nepřihlásila.

Ministr vnitra Süleyman Soylu na tiskové konferenci řekl, že podle nových informací je 56 osob zraněno. Dříve hovořil o 55 raněných. Šest lidí je podle něj v kritickém stavu, ale ministr zdravotnictví Recep Akdag řekl, že zranění většiny z nich jsou lehká.

Vicepremiér Numan Kurtulmuş řekl, že při útoku byla použita výbušnina podobná té, jakou použili útočníci před týdnem v Istanbulu. Před tamním stadionem zabili 44 lidí. "Vše nasvědčuje tomu, že je za útokem v Kayseri PKK," řekl Kurtulmuş televizi NTV.

Na PKK poukázal před ním prezident Recep Tayyip Erdogan, když útok připsal "separatistické teroristické organizaci", jak označuje PKK.

Putin poslal Erdoganovi telegram a uvedl v něm, že Rusko je připraveno zvýšit spolupráci v boji proti terorismu. Vyjádřil také soustrast a sdělil, že reakcí na takové akce by měl být ještě rozhodnější boj proti extremistům.

Nálož vybuchla ráno u areálu univerzity v Kayseri. Autobus se zastavil na červenou na křižovatce a v té chvíli se k němu podle turecké televize NTV přiblížilo auto a explodovalo. V autobusu byli podle vicepremiéra Veysiho Kaynaka kromě civilistů také vojáci, kteří nebyli ve službě a měli volný den.

Útok byl načasován přesně týden po atentátu, při němž v Istanbulu zahynulo 44 lidí. Přihlásila se k němu radikální kurdská skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK) s vazbami na PKK, kterou Turecko řadí k teroristickým skupinám. Policie pak při raziích po celém Turecku pozatýkala stovky osob podezřelých z vazby na kurdské separatisty. Útok byl cílen na policisty, jichž bylo mezi oběťmi 36. Zraněno bylo na 150 lidí.

Kaynak sobotní útok přirovnal k tomu v Istanbulu, který byl spáchán před stadionem klubu Beşiktaş. "Pumový útok se svým stylem podobá útoku na Beşiktaş," řekl Kaynak.

Související