Nejméně 49 vojáků v neděli ráno přišlo o život při sebevražedném atentátu v jihojemenském Adenu.  Novou bilanci oznámila s odvoláním na jemenské úřady agentura Reuters. K útoku se přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS). Původní zprávy hovořily o 30, respektive 43 obětech. Při atentátu, který je druhý od minulé soboty, bylo zraněno na šest desítek lidí. Atentátník zaútočil na vojáky, kteří si přišli pro mzdu.

Podle armády se útočník vmísil mezi vojáky, kteří čekali u základny v severovýchodní adenské čtvrti Chúr Maksír. Abdan Násir Valí z adenské zdravotní správy řekl, že konečný počet obětí může být vyšší, protože někteří zranění jsou v kritickém stavu.

IS ve svém prohlášení identifikoval útočníka jako abú Hášima Radfáního. Podle prohlášení Radfání zabil více než 70 "odpadlíků".

Agentura Reuters připomněla, že radikálové z IS minulou sobotu v Adenu zabili za podobných okolností 50 vojáků. V srpnu se zaměřil sebevražedný útočník na armádní brance a 71 jich zabil. I k této akci se přihlásil IS.

Teroristická skupina al-Káida, která působí v Jemenu, se ve čtvrtek od tohoto minulého útoku distancovala a označila IS za "odpadlickou" skupinu, jejímž cílem je rozeštvat jemenské kmeny a příznivce al-Káidy.

Islámský stát, stejně jako al-Káida využívá chaos panující v Jemenu kvůli tamní občanské válce k prosazování svých cílů. Útočí hlavně na vládní jednotky a al-Káida si snaží uhájit území na jihu země.

Jemen je od roku 2014 dějištěm konfliktu mezi tamními menšinovými šíity a vládou. O život při něm přišlo na 10 tisíc lidí a do konfliktu zasahují také regionální mocnosti Saúdská Arábie na straně vlády a Írán na straně šíitů. Protože povstalci mají v rukou stále hlavní město Saná, je dočasným sídlem vládních úřadů Aden.

Související