V Sýrii se v neděli po dvoudenní pauze nepodařilo obnovit evakuaci z východní části města Aleppo. V rámci komplikované dohody mezi povstalci a provládními silami se měly podobné operace uskutečnit i ve čtyřech dalších obklíčených obcích a městech. Útok na skupinu autobusů, které ještě nenabraly utečence u jedné z vesnic, za nějž údajně nesou odpovědnost islamisté, tomu ale zabránil. V Aleppu čeká na evakuaci asi 40 000 lidí. Dohoda ale počítá zatím jen s tím, že odejde pouze zlomek z nich.

Východní Aleppo, obklíčené vládními jednotkami, není jediným místem, kde uvázly tisíce lidí v obležení. Výměnou za evakuaci prvních 2500 z nich ve dvou konvojích má odejít stejné množství lidí z šíitských vesnic Fúa a Kafrája v provincii Idlib, jež obléhají povstalecké skupiny.

Dohoda dále předpokládá evakuaci dalších 1500 osob z těchto vesnic výměnou za stejný počet z měst Zabadání a Madájá v provincii Damašek, které obléhají zase provládní jednotky.

Teprve v dalších fázích má dojít opět na obyvatele Aleppa, kteří dostali kvůli svému množství pořadová čísla. Na tamějším shromaždišti čekalo v neděli na desítky autobusů a sanitek více než 15 000 osob. Mnohé z nich strávily na příslušném stanovišti mrazivou noc. Ve čtvrtek bylo v rámci nynějšího evakuačního plánu odvezeno kolem 10 000 lidí.

Situaci v neděli opět podle organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) zkomplikovali útokem na autobusy směřující do šíitských vesnic radikálové z Fronty dobytí Sýrie, tedy sunnitské radikální organizace. Část konvoje zadrželi a pět zasažených autobusů shořelo.

Situací se zabývala Rada bezpečnosti OSN, v níž Francie navrhla rezoluci, která by umožnila vyslat personál OSN k monitorování evakuace. Lékaři na místě tvrdí, že evakuovat je třeba stále ještě mnohé zraněné nebo nemocné a že mnozí lidé kvůli tomu, že nemohou získat náležitou pomoc, umírají. Rusko, které je spojencem syrského režimu prezidenta Bašára Asada, ale varovalo, že návrh vetuje a přišlo s vlastní iniciativou, která se o pozorovatelích nezmiňuje. Nakonec byl podle agentur AFP a Reuters dojednán kompromisní návrh, o němž má rada hlasovat v pondělí.

O situaci v Sýrii v neděli opět jednal ruský prezident Vladimir Putin se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem. Shodli se, že je zapotřebí rychle překonat narušování evakuace Aleppa.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se v sobotu shodl se svými protějšky z Íránu a Turecka, které zastupuje zájmy části povstalců, že je třeba zajistit prostřednictvím mezinárodní spolupráce humanitární pomoc Sýrii a umožnit politické řešení tamního konfliktu. Všichni tři ministři se chtějí v blízké době osobně sejít.

Související