Na severovýchodě Číny platí nejvyšší, červený stupeň smogového znečištění, který se týká více než 40 velkých měst včetně Pekingu. Uzavírají se provozy továren a omezuje počet automobilů v ulicích, informovaly tiskové agentury.

Státní sdělovací prostředky uvedly, že jen v metropoli Pekingu zastavilo provoz více než 700 firem. Dopravní policie kontroluje poznávací značky vozů a zjišťuje, zda do ulic vyjíždějí jen ty, na které podle střídavého systému sudých a lichých koncových čísel vyšla řada.

Desítky měst uzavřely školy a přijaly další nouzová opatření v rámci "červeného poplachu", který byl vyhlášen v pátek a v platnosti má v severovýchodní Číně zůstat až do středy.

Úřady v severočínské provincii Che-pej nařídily dočasně uzavřít všechny uhelné provozy. Nemocnice ve většině zasažených měst se připravují na očekávaný zvýšený nárůst nemocí a potíží spojených se znečištěním.

V Š'-ťia-čuangu (metropoli provincie Che-pej) v pondělí vzrostla koncentrace miniaturních škodlivých prachových částic ve vzduchu na tisíc mikrogramů na metr krychlový, uvedla tisková agentura Nová Čína. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom považuje za bezpečnou maximální hustotu PM 2,5 (prachové částice menší než 2,5 mikrometru) 25 mikrogramů na metr krychlový během jednoho dne.

V nedalekém městě Tchien-ťin úřady již druhým dnem zrušily desítky letů a uzavřely všechny dálnice kvůli špatné viditelnosti způsobené smogem. Hustota miniaturních prachových částic v Tchien-ťinu dosahovala v pondělí 334 mikrogramů na metr krychlový, v Pekingu 212 mikrogramů na metr krychlový.

Související