Sedmiletá Syřanka Bana, která získala pozornost světové veřejnosti zprávami na Twitteru o situaci v Aleppu zmítaném boji, byla z města evakuována. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na tureckou humanitární organizaci IHH.

Banin twitterový účet, který jí pomáhá spravovat její matka Fátima, již sleduje přes 330 000 uživatelů komunitní sítě.

Syřanka na Twitter psala od září, zveřejňovala tam informace o sobě a svých blízkých, dávala tam ale i fotografie a videa. V dosud posledním tweetu z víkendu její matka prosila tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a ministra zahraničí Mevlüta Çavuşoglua, aby zajistili, že v oblasti vydrží příměří a oni se z města dostanou. "Jsme tak unavení," psala Fátima. Minulý týden zase Bana a její matka ve videu žádaly o pomoc i americkou první dámu Michelle Obamovou.

"Dnes ráno byla Bana spolu se svou rodinou zachráněna z Aleppa. Vřele jsme je přivítali," oznámila na Twitteru turecká organizace IHH a přidala i fotografii Bany a jednoho ze svých humanitárních pracovníků. "Jsem smutná, protože opouštím svou zemi, nechala jsem tam svou duši... ale nemůžeme zůstat, je tam množství bomb, žádná čistá voda a žádné léky," uvedla Banina matka Fátima v rozhovoru s tiskovou agenturou blízkou syrské opozici.

Evakuace obyvatel východního Aleppa byla obnovena v neděli po několikadenním přerušení. Odjezd stovek lidí umožnila dohoda o souběžné evakuaci šíitských vesnic v provincii Idlib, které byly dlouhodobě v obležení opozice. V pondělí ráno z nich odjelo prvních deset autobusů, které dovezly šíity do vládní části Aleppa.

Související

Novinky o sociálních sítích

Nestíháte sledovat všechny novinky ze světa sociálních sítí?

Dáme vám vždy Echo. Pravidelný pondělní přehled aktualit, trendů a zajímavostí nejen o Facebooku a Twitteru.