Ruský velvyslanec v turecké metropoli Ankaře Andrej Karlov se v pondělí stal cílem útoku střelce. Diplomat utrpěl vážná zranění a byl převezen do nemocnice, kde zraněním podlehl.

Potvrdila to mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Rusko podle ní ještě v pondělí o atentátu vyrozumí ostatní členy Rady bezpečnosti OSN. "Terorismus neprojde. Budeme proti němu odhodlaně bojovat. V našich srdcích navždy zůstane památka na vynikajícího ruského diplomata Andreje Karlova," řekla. Atentát považuje Moskva za teroristický čin.

"Jsme ve spojení s tureckými oficiálními představiteli, kteří nás ujistili, že bude provedeno pečlivé a zevrubné vyšetřování. Vrazi budou potrestáni," dodala Zacharovová.

Ruský prezident Vladimir Putin a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan už spolu telefonicky hovořili, informovala agentura Reuters. Domluvili se, že Rusko vyšle do Turecka skupinu vyšetřovatelů, jakož i na posílení bezpečnosti diplomatických zastoupení obou zemí.

Putin si rovněž vyžádal další informace od ministra zahraničí a šéfů tajných služeb.

Vraždu označil za provokaci, která má zabránit normalizaci vztahů mezi oběma státy a nastolení míru v Sýrii.

"Spáchaný zločin je nepochybně provokace, která má překazit normalizaci rusko-tureckých vztahů a překazit mírový proces v Sýrii, který aktivně prosazují Rusko, Turecko, Írán a další země, jež mají zájem na urovnání syrského konfliktu," řekl. Odvetou může být podle Putina jedině zesílení boje proti terorismu. "Bandité to pocítí," prohlásil.

Putin hovořil na záběrech zpravodajské televize Rossija 24 z porady prezidenta se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem, šéfem ruské civilní rozvědky SVR Sergejem Naryškinem a šéfem tajné služby FSB Alexandrem Bastrykinem, jejíž uspořádání avizoval Kreml.

Atentát podle předsedy zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Leonida Sluckého nepovede k novému zhoršení rusko-tureckých vztahů jako po loňském sestřelení ruského bombardéru tureckými stíhačkami.

"Samozřejmě zazní prohlášení v Radě bezpečnosti OSN, kde vyjádříme naše stanovisko, ale hlavní je to, že k novému ochlazení mezi Moskvou a Ankarou nedojde, jak by si přáli naši strategičtí protivníci jak v Ankaře, tak na Západě," řekl Sluckij v televizi Rossija 24.

Zdůraznil, že nehledě na tragédii by se v úterý v Moskvě měly konat plánované rozhovory mezi šéfy ruské, turecké a íránské diplomacie o situaci v Sýrii.

Agentura TASS s odvoláním na neoficiální informace uvedla, že turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu již je v ruské metropoli.

Nicméně turecké velvyslanectví v Moskvě nebylo s to uvést, zda se jednání uskuteční.

"Vina za smrt velvyslance leží na turecké straně," prohlásil další ruský zákonodárce Vladimir Džabarov, podle kterého Turci nezajistili náležitou ochranu, ačkoliv mohli vzhledem k dobytí Aleppa podobný teroristický čin očekávat.

Každopádně je podle něj záhodno posílit bezpečnost ruských zastupitelských úřadů a dalších ruských zařízení v Turecku a i v dalších zemích sousedících se Sýrií.

Ruské úřady varovaly ruské turisty v Turecku, aby se vyhýbali srocením lidí.

Střílel policista, který byl zrovna mimo službu

Útok se udál podle prvních informací během otevření výstavy pořádané v Ankaře ruským velvyslanectvím. Deník Hürriyet zveřejnil fotografii z incidentu.

Střelba pokračovala v galerii i po útoku, uvedla televize CNN Türk. Útočník byl zneškodněn.

Podle agentury TASS, která se odvolala na očité svědky, ozbrojenec zasáhl velvyslance do zad ve chvíli, kdy Karlov na vernisáži dokončoval svůj projev.

Incident snímala televizní kamera, z níž je patrné, že vrah v černém obleku stál před střelbou za velvyslancem, jeho projev sledoval a tvářil se, jako by se staral o jeho bezpečnost.

Místní bezpečnostní zdroje útočníka identifikovaly jako ankarského policistu, který byl právě mimo službu. U vstupu na vernisáž předložil podle všeho svůj průkaz. Podle tureckého ministra vnitra patřil k pořádkové policii. Podle dalších dostupných zdrojů byl pachatel označen jako 22letý Mevlüt Mert Altintaş, který byl přijat k policii v roce 2014.

Turecké úřady již zadržely jeho sestru a matku.

Zatím není jasné, zda pachatel náležel k nějaké širší organizaci, k atentátu se dosud nikdo nepřihlásil. Podle tvrzení tureckých médií nicméně po vraždě mimo jiné zazpíval v arabštině hymnu syrské organizace Fronta dobytí Sýrie, která se hlásí k teroristické síti al-Káida. Tajné služby proto prověřují, zda k Frontě dobytí Sýrie, která se dříve jmenovala an-Nusra, patřil.

V Turecku je aktivních vícero organizací, které v zemi spáchaly již několik teroristických útoků. Nejkrvavějších se dopustili zástupci radikálního Islámského státu a odbojných kurdských separatistů.

Střelec se možná mstil za Aleppo. K další střelbě došlo u americké ambasády

Podle očitých svědků se útočník mstil za situaci v severosyrském Aleppu, kde se po boku vládních vojsk na bojích podílelo ruské letectvo.

"Nezapomínejte na Aleppo, nezapomínejte na Sýrii, bůh je veliký," zvolal pachatel se zdviženou rukou a ukazováčkem poté, co diplomata střelil.

Podle jiného svědectví údajně řekl: "Necháme vás zaplatit za Aleppo".

Jiný útočník několik hodin po incidentu střílel před americkou ambasádou, nikoho ale nezranil a byl zadržen. Podle agentury Reuters se americké úřady rozhodují, zda nezavřít své ambasády v zemi. Kvůli střelbě bude v úterý velvyslanectví uzavřeno, stejně jako další diplomatické mise Spojených států v Turecku. Neznámý člověk začal střílet ve 3.50 místního času (1.50 SEČ), bližší podrobnosti zatím nejsou známy.

Útok oslabil tureckou liru i rubl

Kurz liry po útoku klesl o 0,5 procenta a po zprávě o velvyslancově smrti měna oslabila až o 0,8 procenta na denní minimum 3,5338 libry za dolar. Ruský rubl rovněž oslabil na denní minimum 62,045 za dolar, později ale oživil a vrátil se na zhruba 61,90 rublu za dolar.

Související