Němečtí vyšetřovatelé předpokládají, že řidič, který v pondělí večer na berlínských vánočních trzích na náměstí Bretscheidplatz v západní části města najel do lidí a několik jich usmrtil, tak učinil úmyslně. Policie to v úterý ráno uvedla na Twitteru. Útok si vyžádal 12 obětí na životech. Zraněných je 48, část z nich je ve vážném stavu v nemocnici.

Již krátce po útoku byl zadržen jako podezřelý muž, který do země přišel letos v únoru jako uprchlík z Pákistánu. Později odpoledne ale německá média přinesla zprávu, že policie možná dopadla nesprávného člověka. V podvečerních hodinách byl potom zadržený skutečně pro nedostatek důkazů propuštěn. K útoku se následně přihlásil Islámský stát.

Speciální jednotky německé policie podnikly v úterý ráno kolem 04.00 razii v hangárech bývalého letiště Tempelhof, kde jsou ubytovaní uprchlíci, uvedl server deníku Die Welt. Muž podezřelý z útoku tam byl prý hlášený. Podrobnosti k zásahu server neuvedl.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Nákladní vůz s polskou poznávací značkou, v němž byli podle policie dva lidé, vjel kolem 20:00 na vánoční trh na náměstí u symbolu západní části Berlína – Pamětního kostela císaře Viléma. Tržištěm projel vůz vysokou rychlostí v délce asi 50 až 80 metrů. Podle listu Die Welt vjel nákladní vůz do davu s vypnutými světly. Podle dosavadních informací německých úřadů mezi zraněnými ani mrtvými nejsou čeští občané.

Muž, jehož mrtvé tělo se našlo v kabině nákladního vozu, byl podle policie polským občanem.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
20.12.2016 22:33 | On-line reportáž končí

Vážení čtenáři,

on-line reportáž končí. Další vývoj situace kolem útoku v Berlíně budeme sledovat i nadále. Děkujeme za pozornost.

Redakce HN

20.12.2016 22:19 | Chovanec: muslimští teroristé nemají v Česku zázemí

"Muslimští teroristé nemají v Česku zázemí, proto pevně doufám, že se nic podobného tady nestane," uvedl v České televizi ministr vnitra Milan Chovanec.

20.12.2016 22:18 | Chovanec nesouhlasí s Babišem

Ministr vnitra Milan Chovanec nesouhlasí se slovy ministra financí Andreje Babiše, že za útok může imigrační politika Angely Merkelové. "Babiš reagoval ještě v době, kdy německá policie držela podezřelého uprchlíka," uvedl Chovanec v České televizi.

20.12.2016 22:13 | Nejdůležitější je nepropadnout nenávisti

20.12.2016 22:02 | I zítra bude velká část náměstí Breitscheidplatz uzavřena

Vyšetřovatelé nadále pokračují v ohledávání místa činu, i ve středu proto bude velká část náměstí Breitscheidplatz uzavřena, informovala na twitteru berlínská policie.

20.12.2016 21:51 | 24 zraněných už bylo propuštěno z nemocnice

Z 48 lidí zraněných při teroristickém útoku bylo 24 během úterý propuštěno z nemocnice. Podle zpravodaje Wall Street Journalu nadále bojuje o své životy 14 zraněných lidí.

20.12.2016 21:19 | Maiziére: Nikdo nepoleví, dokud nebudou pachatelé dopadeni

"Právě jsme slyšeli údajné přihlášení k odpovědnosti od takzvaného Islámského státu, který je ve skutečnosti bandou teroristů," řekl ministr vnitra Thomas de Maizière v rozhovoru s ARD. Řekl také, že vyšetřovatelé sledují několik verzí a stop. "Nikdo nepoleví, dokud strůjce či strůjci nebudou dopadeni," dodal. V dřívějším večerním rozhovoru s televizí ZDF uvedl, že motiv činu zůstává neznámý.

20.12.2016 20:49 | Atentát nemusel být koordinován s velením IS

Německé servery si všímají, že Islámský stát ve svém prohlášení, kterým se přihlásil k pondělnímu útoku, nepřipojil žádné "insiderské" informace ani detaily k útočníkovi. Podle Spiegelu by to nasvědčovalo tomu, že atentát nebyl koordinován s velením IS v Iráku a Sýrii.

20.12.2016 20:26 | Svědkové z místa útoku popsali své pocity

Byl jsem 300 metrů od náměstí, nevěděl jsem, co se děje. Pak jsem byl v šoku, říká obyvatel Berlína v rozhovoru s Filipem Horkým. Lidé se shodují v tom, že nejdůležitější je nepropadnout nenávisti.

20.12.2016 20:22 | K útoku se přihlásil Islámský stát

K teroristickému útoku v Berlíně se přihlásil Islámský stát. Stalo se tak prostřednictvím jeho spřízněné agentury Amaq.

Související