Německá policie pátrá v souvislosti s berlínským útokem na vánoční trh po podezřelém Tunisanovi. Stopy včetně osobních dokladů ukazující na něj našla v kamionu. Na jeho dopadení je vypsána odměna.

V úterý večer policie propustila zadrženého Pákistánce, který byl z provedení útoku podezřelý.

Podle prokurátora pro jeho obvinění nebyl dostatek důkazů a neměl na sobě žádné krvavé stopy, i když kabina kamionu byla plná krve.

K útoku se přihlásila organizace Islámský stát. Ta se k teroristickým činům na Západě hlásí zpravidla vždy.

Němci stále nejsou schopní určit, kolik cizinců se mezi oběťmi nachází. Polovina ze 48 zraněných již byla propuštěna z nemocnice, 14 nadále bojuje o své životy. Při útoku zemřelo 12 lidí.

Český ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) oznámil, že ve velkých městech byla přijata bezpečnostní opatření včetně posílení policejních hlídek a betonových zátarasů bránících vjezdu na místa velkých shromáždění. Tato opatření potrvají minimálně do 2. ledna. Vytipovány jsou čtyři desítky akcí či shromáždění, jimž bude policie podle Chovance věnovat zvláštní pozornost.

Sledovali jsme online

 
21.12.2016 08:00 | On-line reportáž začíná

Vítáme vás u on-line reportáže, která bude sledovat dění okolo útoku na vánočním trhu v Berlíně.

21.12.2016 08:14 | Část náměstí bude stále uzavřena

Část náměstí Breitscheidplatz bude i ve středu uzavřena, vyšetřovatelé tam nadále pokračují v ohledávání místa činu. Na Twitteru o tom informovala berlínská policie.

21.12.2016 08:25 | Více útočníků

Německá policie pokračuje v pátrání po pachateli teroristického útoku. Vyšetřovatelé připouštějí, že útočníků mohlo být více a jsou nyní na útěku.

21.12.2016 08:28 | Zvýšená bezpečnostní opatření

V Berlíně byla zvýšena bezpečnostní opatření, policie varuje, že útočníci na útěku mohou být ozbrojeni.

21.12.2016 08:47 | Šéf berlínské policie: Nemůžeme proměnit vánoční trhy v pevnosti

Šéf berlínské policie se brání, že mohlo být uděláno více. "Nemůžeme proměnit vánoční trhy v pevnosti," prohlásil v úterý Klaus Kandt. "Existuje tolik možností, jak může být do útoku zapojen nákladní vůz. Nebudeme nikdy schopni zcela eliminovat riziko útoku," upozornil.

21.12.2016 08:53 | Polský řidič kamionu zemřel až po masakru

S odvoláním na výsledky pitvy o tom informoval deník Bild. Uvedl, že sedmatřicetiletý Polák Lukasz U. byl malorážní zbraní zastřelen, až když se kamion po průjezdu částí vánočního trhu zastavil. Dosud se spekulovalo, že zemřel dříve, možná již v momentě, kdy pachatel kamion zcizil.

Na těle polského řidiče se našly také rány nožem, z čehož vyšetřovatelé usuzují, že v kabině kamionu se zápasilo. Podle Bildu je možné, že Lukasz U. sedící na místě spolujezdce v poslední chvíli stočil volant nákladního vozu, aby na trhu nepřejel ještě více lidí. Kamion trhem neprojel přímo, ale po 60 až 80 metrech skončil na silnici vedoucí po jeho okraji.

21.12.2016 09:24 | Šéf Svazu německých kriminalistů věří v úspěch pátrání po útočníkovi

Šéf Svazu německých kriminalistů André Schulz je přesvědčen, že policie bude mít již brzy nového podezřelého. Zatím dostala na 500 tipů. "Jsem poměrně optimistický, že možná už zítra nebo v blízké budoucnosti budeme mít nového podezřelého," řekl Schulz ve veřejnoprávní televizi ZDF.

Je toho mnoho, o čem nyní nemůže mluvit, policie podle něj má ale dobré indicie, které by ji mohly navést správným směrem.

21.12.2016 09:28 | Policie připravuje další opatření
21.12.2016 09:30 | Terorismus posílí populisty
21.12.2016 09:42 | Americké úřady před útoky varovaly

Americké bezpečnostní služby v listopadu upozornily občany USA, aby se vánočním trhům v Německu kvůli vysokému riziku útoku vyhnuli. Britský deník Guardian v té souvislosti poznamenává, že německé úřady žádné takové varování nevydaly.

21.12.2016 09:44 | Předseda CSU prý zneužívá útok k politickému boji

Předseda bavorské Křesťansko-sociální unie (CSU) Horst Seehofer čelí kritice, že zneužil útoku k politickému boji. Seehofer už v úterý vyzval k přehodnocení a změně dosavadní migrační politiky Německa. Kritiku odmítá. Dnes CSU vyzvala k posílení pravomocí armády uvnitř země, informovala agentura DPA.

Kritika na Seehoferův účet zazněla nejen z opozičních řad. Jeho vyjádření dnes napadl také Armin Laschet, místopředseda Křesťanskodemokratické unie (CDU), která je sesterskou stranou bavorské CSU.

Politici by podle něj neměli vyvozovat závěry dřív, než vyšetřovatelé zjistí fakta.

21.12.2016 09:52 | Dvě cizinky jsou pohřešovány

Po pondělním útoku na vánoční trh v Berlíně jsou pohřešovány dvě cizinky - jedna z Itálie a druhá z Izraele. Jejich příbuzní se obávají, že jsou mezi dvanácti dosavadními oběťmi útoku kamionem.

21.12.2016 10:05 | Na silvestra budou v Německu zvýšena bezpečnostní opatření

Německo zvýší bezpečnostní opatření během letošních silvestrovských oslav. Uvedl to dnes ministr vnitra Thomas de Maiziére. Berlínský primátor Michael Müller vyzval občany, aby se nepoddávali strachu, zároveň ale byli obezřetní. Více bezpečnostních kamer v ulicích ale německá metropole kvůli pondělnímu útoku neplánuje, uvedla agentura DPA.

"Když říkám, že si nesmíme nechat zničit náš svobodomyslný život, tak to platí i pro silvestrovské oslavy," dodal ministr v rozhovoru poskytnutém bulvárnímu deníku Bild. Zároveň vyzval Němce, aby byli obezřetní. "Musíme dávat pozor jeden na druhého," řekl. Jen tak se dá podle něj zajistit bezpečnost.

21.12.2016 10:28 | Řidiči by měli mít v kabině zbraň, říká mluvčí sdružení Česmad
21.12.2016 10:54 | Německá policie zatkla člověka, kterého podezírá z napojení na útok v Berlíně

Podle deníku Bild by ale němělo jít přímo o pachatele.

21.12.2016 10:59 | Policie prohledává berlínské nemocnice

Útočník by měl být po zápasu s polským řidičem zraněn nožem. Policie proto pátrá v nemocnicích.

Polák Lukasz U. sedící na místě spolujezdce zřejmě v poslední chvíli stočil volant nákladního vozu, aby na trhu nepřejel ještě více lidí.

21.12.2016 11:10 | Německý prezident navštívil zraněné
21.12.2016 11:14 | Policie by útočníka mohla mít už večer
21.12.2016 11:15 | Německá policie pátrá v souvislosti s útokem po Tunisanovi

Německá policie pátrá v souvislosti s útokem po podezřelém Tunisanovi, uvedl server deníku Allgemeine Zeitung. Stopy ukazující na něj našla v kamionu. Policie to zatím oficiálně nepotvrdila.

Podle listu našli policisté v kabině kamionu dokumenty vztahující se k jedenadvacetiletému Ahmadu A., po němž nyní pátrají na území celé Spolkové republiky.

21.12.2016 11:30 | Podle Sobotky není důvod, aby Češi omezovali oslavy Vánoc

Není důvod, aby Češi omezovali nebo rušili oslavy Vánoc a Nového roku. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) to dnes řekl na tiskové konferenci v reakci na útok.

"Já se domnívám, že bychom si neměli nechat pokazit vánoční svátky tím útokem. Chtěl bych ještě jednou ujistit občany České republiky, že vláda dělá a bude dělat v příštích dnech a týdnech všechno pro to, aby se lidé v naší zemi mohli cítit bezpečně. Věřím, že v České republice nás čekají klidné Vánoce," řekl Sobotka.

21.12.2016 11:48 | Sobotka odmítl, že vinu na útoku má migrační politika Merkelové

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se postavil kriticky k výroku vicepremiéra Andreje Babiše (ANO), že vinu na pondělním teroristickém útoku v Berlíně má migrační politika kancléřky Angely Merkelové.

Místo výkřiků je potřeba hledat reálná řešení, řekl dnes Sobotka na tiskové konferenci.

21.12.2016 11:50 | Zástupci ambasád uctívají na německém velvyslanectví oběti

Zástupci ambasád od rána přicházeli na německé velvyslanectví, aby podpisem do kondolenční knihy uctili oběti útoku na vánoční trh v Berlíně. Před budovou je umístěno několik desítek svíček a květin, které lidé začali nosit již v pondělí v noci.

21.12.2016 11:52 | Policie pátrá po Tunisanovi
21.12.2016 11:53 | "Německo nenechá zraněné a pozůstalé v jejich bolesti samotné," řekl německý prezident

Německý prezident Joachim Gauck dnes v berlínské nemocnici Charité navštívil pacienty, kteří utrpěli zranění během útoku. V kritickém stavu zůstává jedna oběť atentátu, informoval zástupce vedení kliniky. Stav dalších tří velmi vážně zraněných se stabilizoval.

Prezident Gauck mluvil se třemi pacienty, žádný z nich není na jednotce intenzivní péče. Už v úterý prezident řekl, že Německo nenechá zraněné a pozůstalé v jejich bolesti samotné.

21.12.2016 11:56 | Bild zveřejnil údajnou fotografii hledaného Tunisana
21.12.2016 11:58 | Podle agentury DPA chystá policie zákrok v Severním Porýní-Vestfálsku

Podezřelý Tunisan byl podle serveru deníku Bild policii znám jako muž, který může představovat nebezpečí. Televize ARD mluví o napojení na salafisty na západě Spolkové republiky. Právě v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko byl vystaven dokument, který policie našla. Má jít o dokument, který Tunisanovi umožňoval v Německu zůstat.

21.12.2016 12:12 | Trh bude znovu otevřen asi ve čtvrtek

Vánoční trh v centru Berlína, který v pondělí zasáhl tragický útok, se znovu otevře asi už ve čtvrtek. S odvoláním na mluvčí agentury, která trh provozuje, to uvedl server listu Die Welt. Ostatní trhy v německé metropoli otevírají dnes.

21.12.2016 12:16 | Novoroční oslavy v Moskvě ochrání velkotonážní tahače

Tradiční masové novoroční oslavy v moskevských ulicích budou doprovázet mimořádná bezpečnostní opatření, Rudé náměstí bude přístupné jen na zvláštní povolení, silnice budou blokovat těžká nákladní auta. Na tiskové konferenci v Moskvě to dnes prohlásil šéf moskevské policie Vladimir Domašov. Obavy z útoku teroristů podle médií zvýšil nedávný krvavý útok v Berlíně i vražda ruského velvyslance v turecké Ankaře.

21.12.2016 12:31 | Tunisan mohl být napojen na v listopadu zatčeného salafistického kazatele jménem Abu Walaa

Deník Süddeutsche Zeitung přinesl další podrobnosti o hledaném muži. Jméno v dokumentech, které se našly v kamionu, podle něj patří Tunisanovi napojenému na v listopadu zatčeného salafistického kazatele jménem Abu Walaa. Ten podle dřívějších informací pochází z Iráku a byl jedním z hlavních verbířů pro teroristickou organizaci Islámský stát.

21.12.2016 12:37 | Poláci vzdávají hold zavražděnému řidiči z Berlína
21.12.2016 12:42 | Mapa letošních útoků v Německu
21.12.2016 13:09 | Šéf CSU po berlínském útoku kancléřce Merkelové znovu vyhlásil válku
 
21.12.2016 13:41 | Německý prezident Joachim Gauck v berlínské nemocnici Charité navštívil pacienty, kteří utrpěli zranění během pondělního útoku

NEMECKO TERORISMUS Gauck

21.12.2016 14:11 | Německo registruje 549 potenciálně nebezpečných islamistů

Německé úřady registrují 549 islamistů, kteří mohou představovat vážné nebezpečí, uvedl dnes mluvčí ministerstva vnitra Johannes Dimroth. Dvacet dalších takových extremistů je pravicových, pět levicových.

21.12.2016 14:16 | Vánoční trh v Brně chrání cisterna i betonové zátarasy

Vjezd na vánoční trhy na náměstí Svobody v Brně počínaje dneškem blokuje hasičská cisterna, instalují se betonové zátarasy. Jde o reakci na teroristický útok v Berlíně.

CR NEMECKO POLICIE TERORISMUS BRNO 693

21.12.2016 14:22 | Podezřelému byla údajně zamítnuta žádost o azyl

Server listu Tagesspiegel s odvoláním na bezpečnostní zdroje ale napsal, že se Tunisana německé úřady několikrát neúspěšně pokusily poslat zpět do jeho vlasti. Jeho žádost o azyl z loňského léta byla totiž zamítnuta.

21.12.2016 14:25 | Stránky německých kriminalistů k útoku napadli hackeři

Internetové stránky Spolkového kriminálního úřadu (BKA), na něž mohou svědci pondělního útoku na vánoční trh v centru Berlína nahrávat fotografie a videa z místa činu, napadli hackeři. S odvoláním na BKA o tom dnes informovala agentura DPA.

Stránka www.bka-hinweisportal.de byla v úterý mezi 17:00 a 19:30 nedostupná kvůli kybernetickému útoku. Podle BKA šlo o útok typu DDos, kdy jsou internetové stránky zahlcené velkým množstvím požadavků na přístup.

21.12.2016 14:48 | Většina Němců stále považuje svou zemi za bezpečnou

Navzdory pondělnímu útoku v Berlíně, který si vyžádal 12 životů, považuje 80 procent Němců svou zemi za bezpečnou. Zároveň ale každý desátý ze strachu před teroristickými útoky vynechá návštěvu velké veřejné akce, jako jsou například vánoční trhy. Ukázal to aktuální průzkum agentury Forsa pro televizi RTL.

21.12.2016 15:05 | V Česku se zvyšují bezpečnostní opatření

Policie zvýšila bezpečnostní opatření na řadě míst v České republice, například na vánočních trzích, nádražích nebo v obchodních centrech.

Policisté se zaměřují především na místa, kde se pohybuje velké množství lidí. Vjezd na trhy v Brně blokuje hasičská cisterna a betonové zátarasy, v dalších městech policisté posilují hlídky. V Praze dnes odpoledne představí konkrétní podobu bezpečnostních opatření ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) spolu s policejním prezidentem Tomášem Tuhým.

21.12.2016 15:18 | Evropská komise chce posílit boj proti financování terorismu

Evropská komise dnes navrhla kroky k posílení boje proti financování terorismu a organizovaného zločinu. Zaměřit se přitom nyní chce na tři oblasti - praní špinavých peněz, nelegální přesuny hotovosti a blokování majetku v rámci Evropské unie. Návrhy navazují a prohlubují opatření, která členské země přijaly začátkem roku v akčním plánu proti financování terorismu, uvedla komise v prohlášení.

21.12.2016 15:18 | Podle některých médií policie prohledává uprchlické centrum

Podle německého listu Rheinische Post policie prohledává uprchlické centrum ve městě Emmerich v Severním Porýní-Vestfálsku. Celkem tu zasahuje okolo 150 policistů.

Podle německých médií tu několik měsíců přebýval hledaný Tunisan a zároveň byl pod policejním dozorem. Ten byl ale z neznámých příčin přerušen.

21.12.2016 15:29 | Policie prošetřuje politika AfD kvůli tweetu o útoku v Berlíně

Mnichovská policie začala dnes prošetřovat trestní oznámení podané na politika Alternativy pro Německo (AfD) Markuse Pretzella kvůli příspěvku na Twitteru, v němž označil oběti atentátu na berlínském vánočním trhu za "mrtvé Merkelové". Politiku německé vlády v migrační krizi označil za příčinu útoku také místopředseda pravicově populistické strany Alexander Gauland, informovala dnes agentura DPA.

21.12.2016 15:31 | V Praze se staví zábrany
21.12.2016 15:48 | Policie zasahuje na západě země

Policie zasahuje v Emmerichu v azylovém středisku, kde bydlel Tunisan podezřelý z útoku. Na místě je podle serveru deníku Rheinische Post na 150 policistů.

Po novém podezřelém, kterým je podle německých médií mladý Tunisan, pátrá německá policie zhruba od dnešní půlnoci. Podezřelého hledá policie i v dalších evropských zemích.

Ukazuje se, že německé úřady o Tunisanovi Anisu A. už nějakou dobu věděly. V listopadu o něm podle informací agentury DPA jednalo speciální protiteroristické centrum. V prosinci se Tunisan úřadům ztratil.

21.12.2016 15:50 | Podezřelý čekal na vyhoštění
21.12.2016 15:51 | v Česku jsou instalovány prostředky pro bezpečnost
21.12.2016 16:02 | Bezpečnostní složky zjistily, že útočník měl vazby na síť radikálních islamistů
21.12.2016 16:05 | Podezřelý žil od února v Berlíně, nedávno navštívil Porýní

Podezřelý Tunisan žil od února v německé metropoli, nedávno ale krátce navštívil Severní Porýní-Vestfálsko. Dnes to na tiskové konferenci v Düsseldorfu prohlásil ministr vnitra této západní spolkové země Ralf Jäger. O Tunisanovi také řekl, že očividně používal vícero identit a že byl vysoce mobilní, neboť se často pohyboval po celém Německu.

21.12.2016 16:08 | Ministr spravedlnosti chce rozšířit možnost elektronického sledování osob

Ministr spravedlnosti Heiko Maas chce do budoucna rozšířit možnost sledovat odsouzené islamisty pomocí elektronických náramků. Příslušný návrh již předložil do připomínkového řízení. Elektronické sledování by podle něj mělo být možné v případech extremistických pachatelů odsouzených mimo jiné za terorismus nebo jeho podporu.

Už od roku 2011 je v Německu možné pomocí elektronických náramků sledovat pachatele sexuálních a násilných trestných činů, kteří byli odsouzeni alespoň ke třem letům vězení.

21.12.2016 16:16 | Ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska Ralf Jäger řekl, že podezřelý muž vysoce byl mobilní, neboť se často pohyboval po celém Německu.

Do Německa přicestoval přes jihoněmecký Freiburg v červenci 2015. "Poté pobýval v Bádensku-Württembersku, v Berlíně a v Severním Porýní-Vestfálsku," řekl Jäger. "Od února 2016 byl převážně v Berlíně, ale nedávno krátce navštívil Severní Porýní-Vestfálsko," upřesnil.

21.12.2016 16:31 | Na náměstích v Praze budou nově zátarasy proti autům

Vjezdu do dolní části Václavského náměstí mají zabránit zhruba půl metru vysoké betonové zábrany, které tam dnes odpoledne začaly instalovat Pražské služby pod dohledem policie. Opatření souvisí s pondělním teroristickým útokem v Berlíně, kde do davu lidí na vánočním trhu vjel kamion. Obdobné zábrany budou i na Staroměstském náměstí od Pařížské ulice, řekl policista, který na stavbu dohlíží.

21.12.2016 16:44 | Zásah v Severním Porýní-Vestfálsku se zpozdil. Rozhodnutí je neplatné kvůli gramatickým chybám

Zásah v Severním Porýní-Vestfálsku související s útokem se podle informací listu Die Welt zpozdil a ještě nezačal. Rozhodnutí o zásahu je totiž neplatné, protože v něm prý byly gramatické chyby. List Rheinische Post původně informoval o tom, že na 150 policistů už zasahuje v Emmerichu v azylovém středisku, kde bydlel mladý Tunisan podezřelý z útoku. Kdy razie skutečně začne, zatím není jasné.

21.12.2016 17:00 | Podezřelý z Berlína používal až šest různých identit. Stále je považován za ozbrojeného

 

21.12.2016 17:08 | Grafický průvodce o tom, co zatím víme o útoku v Berlíně
21.12.2016 17:37 | Německá policie vyzývá ke klidu na sociálních sítích
Německá policie vyzývá ke klidu na sociálních sítích. Dělá tak pomocí fotografie kočky, čímž připomíná zátah belgických policistů proti teroristům loni v listopadu, kdy lidé zaplavili Twitter fotkami koček, aby se k útočníkovi na útěku nedostaly informace, které by mu pomohly.
 

 

21.12.2016 17:54
21.12.2016 18:00 | Německé úřady nabízejí sto tisíc eur za informace, které povedou k dopadení podezřelého Tunisana

Německo nabízí odměnu 100 000 eur (2,7 milionu korun) za informace, které povedou k dopadení Tunisana podezřelého z pondělního útoku kamionem na vánoční trh v Berlíně. Po Tunisanovi, který je identifikován jako 24letý Anis Amri, tak Spolkový kriminální úřad (BKA) formálně zahájil veřejné pátrání. 

V dokumentu se uvádí, že Amri je průměrného vzrůstu a má průměrnou váhu. Oči má Amri hnědé a vlasy černé. Prokuratura zároveň varuje, že podezřelý může být ozbrojen a nebezpečný.

21.12.2016 18:10 | Šéf Pegidy již v pondělí tweetoval o tuniském pachateli

Překvapivé a nevěřícné reakce vyvolává tweet šéfa protiimigrantského hnutí Pegida Lutze Bachmanna, který jen krátce po pondělím útoku na berlínský vánoční trh s odvoláním na zdejší policii na twitteru napsal, že pachatelem je Tunisan. Podezřelého Tunisana přitom začala německá policie hledat až v noci na středu.

21.12.2016 18:17 | Zvýšená bezpečnostní opatření v ČR potrvají minimálně do 2. ledna, oznámil to ministr vnitra Milan Chovanec

Zvýšená bezpečnostní opatření v Česku, která byla zavedena kvůli pondělnímu útoku v Berlíně, potrvají minimálně do 2. ledna. Novinářům to dnes řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Po celé zemi jsou hlídky posílené o 500 policistů. Vjezd na některá frekventovaná místa, například vánoční trhy ve větších městech nebo dolní část Václavského náměstí, pak blokují zátarasy.

Zvýšený počet policistů se samopaly je na řadě míst patrný už od úterý. Podle Chovance se po Vánocích hlídky zaměří například na ochranu nákupních center v době výprodejů. Policie vytipovala zhruba 40 akcí, kterým bude věnovat mimořádná pozornost.

21.12.2016 18:29 | Moravskoslezský kraj posiluje hlídky v ulicích a na prostranstvích. Kolem obchodních center se budou pohybovat policisté se samopaly

V ulicích a na prostranstvích Moravskoslezského kraje policie posílila své hlídky. Policisté se samopaly jsou vidět kolem obchodních center i na vánočních trzích. Jde o preventivní opatření související především s teroristickým útokem v Berlíně, potvrdila mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková.

21.12.2016 18:38 | V Praze jsou nasazeny nejen hlídky, ale i technická opatření, uvedl na svém twitterovém účtu Milan Chovanec

 

21.12.2016 18:53 | V Sasku zatkli Maročana, který je podezřelý z napojení na Islamisty, kteří zavraždili v Paříži 130 lidí

V Německu zatkli 24letého Maročana, jenž je podezřelý z napojení na islamisty, kteří loni v Paříži zavraždili 130 lidí. Podle žalobců členům teroristické buňky zajišťoval byty pro plánování útoků. S odvoláním na federální prokuraturu o tom ve středu informovala agentura Reuters.

Maročan byl v úterý zadržen v Dolním Sasku a obviněn z členství v buňce extremistického Islámského státu, která má na svědomí masakr v Paříži. Při něm loni 13. listopadu zabili v hudebním klubu Bataclan tři islámští radikálové 90 lidí. Takřka souběžně usmrtili jiní islamisté u sportovního stadionu a ve dvou pařížských restauracích dalších 40 osob.

21.12.2016 19:13 | Na náměstích v Jihlavě, Třebíči a Havlíčkově Brodě jsou betonové zábrany

Na Vysočině je v souvislosti s teroristickým útokem v Berlíně výrazně posílen počet policejních hlídek. Policisté vyzbrojeni dlouhými zbraněmi monitorují situaci v místech s větší koncentrací lidí, hlavně na náměstích, kde jsou nejrůznější předvánoční kulturní a společenské akce. Na centrálních náměstích v Jihlavě, v Třebíči a v Havlíčkově Brodě byly během dneška instalovaly na vybraných místech betonové zábrany. Zvýšená bezpečnostní opatření potrvají nejméně do začátku nového roku. V tiskové zprávě to dnes oznámila krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

21.12.2016 19:38 | V centru Prahy probíhají zvýšené bezpečnostní kontroly

 

21.12.2016 19:59 | Tajné služby ukončily Tunisanovo sledování, jelikož nebyly důkazy k prokázání podezření
21.12.2016 20:39 | Jedním z těch, kdo uctil památku obětí před německým velvyslanectvím byl ministr Jan Mládek

 

21.12.2016 20:46 | Tuniská policie vyslechla rodinu podezřelého. Ta s ním nebyla v pravidelném kontaktu

Tuniská policie podle místního listu Aš-Šurúk vyslechla rodinu Anise Amriho, který je podezřelý z pondělního útoku. Ta vypověděla, že s ním nebyla v pravidelném kontaktu od doby, co vlast na konci roku 2010 během protivládních nepokojů opustil. Aš-Šurúk uvedl, že Amriho příbuzní žijí v chudých poměrech v severní provincii Kajruván, která je považována za salafistickou baštu.

21.12.2016 21:03 | Donald Trump označil atentát v Německu za útok proti lidství.Čin okamžitě spojil s islamistickými teroristy

Budoucí americký prezident Donald Trump dnes označil pondělní teroristický čin v Berlíně útokem proti lidství. Informovala o tom agentura Reuters. Již v pondělí obvinil z atentátu islámské teroristy, kteří podle něj ve jménu světového džihádu bez ustání masakrují křesťany.

"Je to útok na lidskost, který musí být zastaven," řekl dnes Trump novinářům. "To, co se děje, je hanebné," dodal s tím, že s dosluhujícím prezidentem Barackem Obamou od útoku v Berlíně nehovořil.

Trump bezprostředně po útoku ještě dřív než německá média spojil čin s islamistickými teroristy.

21.12.2016 21:31 | Snímky z Berlína, jak se Německo vypořádává s útokem na vánočních trzích

 

21.12.2016 21:50 | Policie provedla dvě razie v bytech ve městě Kreuzberg. Tunisan však na místě nebyl

 

21.12.2016 22:00 | Sourozenci podezřelého Tunisana nevěří v jeho vinu

Sourozenci Tunisana Anise Amriho, kterého němečtí vyšetřovatelé podezírají z pondělního útoku v Berlíně, nevěří v jeho vinu. Informovala o tom agentura AFP, která hovořila s Amriho bratrem a sestrou, oba se vyslovili proti terorismu.

"Když jsem fotku svého bratra uviděl v médiích, nemohl jsem uvěřit vlastním očím," řekl Amriův bratr Abdal Kádir. "Nemůžu uvěřit, že ten čin spáchal on," dodal s tím, že pokud by se přece jen v rozporu s jeho očekáváním prokázalo, že za masakr na berlínském vánočním trhu je odpovědný jeho 24letý bratr, pak si zaslouží jakýkoli trest.

21.12.2016 22:16 | Účastníci politické strany Alternativa pro Německo demonstrovali v Berlíně. Vyhrazovali se i proti Angele Merkelové

Stoupenci politické strany Alternativa pro Německo (AfD) dnes v Berlíně demonstrovali. Několik desítek lidí při ní demonstrovalo proti migrační politice kancléřky Angely Merkelové. Na demonstraci dorazili i vrcholní představitelé AfD Alexander Gauland nebo Björn Höcke.

INK168 GERMANY TRUCK 1221 11

21.12.2016 22:55 | Podezřelý Anis Amri letos zvažoval loupež. Z výdělku chtěl financovat koupi automatických zbraní

Podezřelý z pondělního útoku Anis Amri letos podle vyšetřovatelů citovaných agenturou Reuters zvažoval loupež, z jejíhož výtěžku by financoval koupi automatických zbraní.

Související