Senát se požadavkem na zrušení elektronické evidence tržeb (EET), což minulý týden odmítl, bude muset zabývat ještě minimálně jednou, a to kvůli petici, kterou podepsalo víc než 11 500 lidí. Horní komora ji proto bude muset projednat na své schůzi. Petici obdržela ve stejný den, kdy zamítla novelu pravicových senátorů o zrušení EET.

Peticí se bude ve veřejném projednávání zabývat rovněž sněmovní petiční výbor. Sněmovna jako celek má navíc v lednu projednávat návrh na úpravy EET, o jejíž zrušení i v dolní komoře usilují ODS a TOP 09.

Iniciátorem petice je majitel Bezejmenné čajovny v Šáhlavicích na Plzeňsku Ivo Hucl. Podle něj je evidence tržeb destruktivní a diskriminační a hrubě zasahuje do občanských práv a svobod drobných podnikatelů a živnostníků.

"Tato mocenská intervence jednoznačně přináší ztrátu motivace podnikat, a to především v oblastech, kde jsou podmínky k podnikání nejobtížnější, a pokřivuje mezilidské vztahy, neboť šíří nedůvěru a třídní nenávist," tvrdí Hucl v petici.

Jediným výsledkem zavedení EET bude podle něj nárůst byrokracie, prostoru pro korupci a podvody a nakonec povede jen ke zvýšení cen pro konečné spotřebitele. "Skutečnost, že někdo posuzuje naši práci pouze skrze data v excelových tabulkách, považujeme za svého druhu návrat k totalitě," podotkl Hucl. "Považujeme za absurdní, abychom pracně vydělané prostředky vynakládali pouze na to, abychom neméně pracně obhájili a prokázali, že nekrademe," dodal.

Vláda si od evidence tržeb slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Podle kritiků ale povede k zániku drobných živnostníků a ke zneužívání EET v konkurenčním boji. EET začala platit 1. prosince pro hotely a restaurace, podle průzkumu Sdružení místních samospráv České republiky to už vedlo k zániku zhruba 700 menších hospod. Po hotelech a restauracích se budou muset od března příštího roku zapojit do EET maloobchodní a velkoobchodní firmy. Následovat budou i další obory podnikání.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) ve sněmovně navrhl, aby se EET nevztahovala na podnikatele, kteří mají daň stanovenou paušální částkou a jejichž příjmy v předchozích třech letech nepřekročily 250 000 korun ročně.