Rusko výrazně modernizuje své strategické jaderné prostředky, obdobné kroky USA ho nepřekvapují. V pátek to řekl ruský prezident Vladimir Putin na bilanční tiskové konferenci. Reagoval tak na čtvrteční twitterový vzkaz zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa, že Washington musí posílit a rozšířit svůj jaderný potenciál.

Platné smlouvy o omezení zbrojní výroby Rusko neporušuje, poznamenal Putin. Oznámil, že na obranu letos vláda uvolnila 4,7 procenta hrubého domácího produktu, v příštím roce to budou 4,3 procenta, v roce 2019 se plánují výdaje ve výši 2,8 procenta.

Rusko je silnější než jakýkoli potenciální nepřítel, zopakoval Putin své prohlášení ze čtvrteční konference na ministerstvu obrany. Je prý překvapen, že toto konstatování někoho znepokojuje.

Hillary by se měla naučit důstojně prohrávat, poznamenal Putin

Nikdo kromě Ruska nevěřil ve vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách. Trump přesně odhadl nálady společnosti a demokraté prohráli na všech frontách, vyjádřil se o amerických volbách ruský prezident.

Demokratické straně, jejíž kandidátka Hillary Clintonová ve volbách neuspěla, Putin doporučil naučit se prohrávat důstojně. "Nynější vláda USA se snaží své neúspěchy svést na vnější faktory, má ale své vlastní problémy," upozornil šéf Kremlu.

S novou Trumpovou vládou chce Rusko rozvíjet pracovní, konstruktivní vztahy, uvedl prezident.

Pokud jde o prezidentské volby v Rusku, plánované na rok 2018, jejich předčasné uspořádání považuje Putin za možné, ale nikoli nutné. Svou kandidaturu dosud neoznámil.

Hackeři ukázali světu pravdu o manipulacích v Americe

Původce hackerských útoků na Demokratickou stranu USA během kampaně k prezidentským volbám není důležitý, řekl Putin. Podstatné podle něj je, že hackeři oznámili světu pravdu o manipulacích s veřejným míněním v USA.

Hackeři, kteří podle amerických zpravodajských zdrojů vykonávají příkazy Moskvy, během kampaně několikrát zaútočili na servery demokratů i republikánů. Zveřejněné informace podle médií poškodily demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou, která opakovaně ze svého neúspěchu viní Rusko. Moskva obvinění odmítá.

Neúspěšná strana nikdy nehledá vinu za svou prohru u sebe, ale svádí ji na vnější okolnosti, poznamenal Putin. Volby podle něj ukázaly, že představy americké veřejnosti o světě jsou totožné s tradičními hodnotami Ruska.

Žádný státní doping v Rusku není

Rusko nikdy nevytvářelo a nebude vytvářet žádný státní systém podpory dopingu ve sportu, uvedl Putin. Připustil ale, že problém dopingu v zemi existuje.

Sport by se měl oddělit od politiky, prohlásil v souvislosti s tvrzením ruských médií, že kritika dopingu v Rusku je projevem protiruské politiky. Činnost Světové antidopingové agentury (WADA) musí být transparentní, dodal Putin.

Vyšetřovací komise WADA postupně zveřejňuje zprávu o státem podporovaném dopingu v ruském sportu. Z něj podle vyšetřovatele WADA Richarda McLarena těžilo v letech 2011 až 2015 více než tisíc sportovců.

Střelba na Karlova byla atentátem na rusko-turecké vztahy

Vražda ruského velvyslance Andreje Karlova v Ankaře vztahy Moskvy s Tureckem nepoškodí, řekl také Putin. Vražedný útok podle něj svědčí o tom, že extremisté v Turecku pronikli do silových struktur.

Smrt diplomata, stejně jako loňské sestřelení ruského letounu Su-24 na turecko-syrských hranicích, mohla být dílem těch, kdo chtěli poškodit vztahy Ruska s Tureckem. "Střelba na Karlova byla atentátem na rusko-turecké vztahy," prohlásil Putin.

Turecko sehrálo spolu s Ruskem a Íránem významnou roli při osvobození syrského Aleppa, řekl Putin. Evakuace obyvatel východní části města by bez jejich součinnosti "a bez dobré vůle syrského prezidenta Bašára Asada" nebyla možná, upozornil.

Příštím krokem k urovnání syrské krize by podle Putina měla být smlouva o příměří platná pro celé území Sýrie. Írán, Turecko i Asad podle něj souhlasí s tím, že místem budoucího jednání o Sýrii bude v polovině ledna kazašská metropole Astana.

Musíme dál jednat o Ukrajině

Jednání o Ukrajině na základě normandského formátu není příliš účinné, ale je třeba ho podpořit, jiné k dispozici není, myslí si Putin. Prohlásil, že plně podporuje zrušení vízové povinnosti mezi Ukrajinou a Evropskou unií.

Normandský formát, na jehož základě jednají o Donbasu představitelé Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska, by se podle prezidenta neměl rozpadnout. "Jestli tento nástroj ztratíme, situace bude degradovat, což si nikdo nepřeje," varoval.

Kyjev by se podle Putina měl zamyslet nad tím, že v Donbasu považují ukrajinskou armádu za okupační, konstatoval šéf Kremlu.

Putin podpořil úsilí Ukrajiny zajistit si bezvízový styk s Evropskou unií. Upozornil, že Ukrajinci by měli mít v EU zajištěnou možnost pracovat, protože jinak ztratí sociální zajištění.

Ministr Uljukajev musel skončit, ekonomiku vnímám pozitivně

Výsledky vyšetřování kauzy bývalého ministra hospodářství Alexeje Uljukajeva byly dostatečným důvodem pro ztrátu důvěry a uvolnění z funkce, tvrdí Putin.

Uljukajev byl po zadržení v polovině listopadu obviněn, že přijal úplatek více než dva miliony dolarů (50,3 milionu korun) za kladný posudek k převzetí regionální ropné společnosti Bašněfť státním ropným gigantem Rosněfť.

Po rozpadu Sovětského svazu šlo o první případ, kdy byl ministr ruské federální vlády zatčen.

"Mám dostatek informací, abych v souvislosti se ztrátou důvěry uvolnil Uljukajeva z funkce," řekl Putin.

Ruský prezident na tiskové konferenci rovněž shrnul výsledky ruské ekonomiky v letošním roce, které hodnotí vcelku pozitivně.

V roce 2015 zaznamenal hrubý národní produkt pokles ve výši minus 3,7 procenta. Záporné hodnoty bude dynamika HDP sice vykazovat i letos, odhady se ale pohybují jen kolem minus poloviny procenta. Inflace dosáhne letos hranice 5,5 procenta. Deficit rozpočtu je podle ruského prezidenta "přijatelný" ve výši 3,7 procenta.

Související