Ruský prezident Vladimir Putin v telefonickém rozhovoru pogratuloval svému syrskému protějšku Bašáru Asadovi k osvobození Aleppa od povstalců a zdůraznil, že je nezbytné uzavřít dohodu o komplexním vyřešení syrské krize. Oznámil to v pátek Kreml. Asad podle prohlášení Damašku Putinovi odpověděl, že dobytí Aleppa otevřelo dveře k politickým krokům.

"Tento úspěch v Aleppu umožnilo společné úsilí všech, kdo se spojili v boji proti mezinárodnímu terorismu v Sýrii. Teď hlavní úkol spočívá v soustředění úsilí na otázky týkající se pokroku v mírovém urovnání, a to zejména cestou uzavření dohody o komplexním vyřešení syrské krize," uvedl Putin.

Syrským vládním silám k ovládnutí povstalecké bašty ve východním Aleppu výrazně pomohlo ruské letectvo, které v Sýrii působí od loňského podzimu, a íránští spojenci. Asad v pátečním telefonátu ocenil, že k pádu Aleppa nejvíce napomohlo Rusko jako hlavní spojenec Damašku.

Krize v Sýrii začala v březnu 2011 demonstracemi proti Asadově vládě. Násilné potlačení protestů vedlo k ozbrojenému povstání, které přerostlo v občanskou válku. Chaosu využili radikální islamisté, aby ovládli část Sýrie i sousedního Iráku. Boje v Sýrii si podle odhadů vyžádaly už přes 300 000 mrtvých.

Související