Tuniská policie zatkla tři osoby kvůli vazbám na atentátníka Anise Amriho, který v pondělí najel do davu na vánočním trhu v Berlíně. Jedním ze zadržených je Amriho synovec Fredi, píše server The Independent. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na tuniského ministra vnitra. 

Podle prohlášení ministra jsou tři zadržení podezřelí z členství v "teroristické skupině... napojené na teroristu Anise Amriho". Tunisan Amri je považován za pachatele pondělního útoku v Berlíně, který si vyžádal 12 obětí, včetně jedné Češky.

Tři zadržení jsou ve věku mezi 18 a 27 lety a měli být podle tuniského ministerstva aktivní na jihu Tuniska v oblasti, odkud Amri pocházel. Jeho synovec uvedl, že strýc patřil ke skupině džihádistů v Německu kolem radikálního kazatele abú Valá, který je považován za hlavního ideologa salafistické scény v Německu a kterého německá policie zadržela v listopadu.

Amri prý svému synovci poslal pod tajnou identitou peníze, aby za ním mohl přijet do Německa. Prý po něm chtěl, aby přísahal věrnost organizaci Islámský stát (IS).

Čtyřiadvacetiletého Amriho zastřelila v pátek ráno v Itálii poblíž Milána policie, když se pokusil uprchnout před rutinní kontrolou. Amri na policisty před tím vystřelil a jednoho z nich zranil. Islamistická agentura Amak také v pátek zveřejnila video, na němž Amri přísahal věrnost organizaci Islámský stát (IS) a vyzval k dalším atentátům.

Španělské ministerstvo vnitra v sobotu uvedlo, že prošetřuje informaci o možném spojení Amriho s občanem Španělska. Ministr vnitra Juan Ignacio Zoido to řekl španělskému rozhlasu s tím, že prověřovaný kontakt se měl uskutečnit přes internet. Podle deníku Independent dostali Španělé tip od německých úřadů. 

Související