Jih Chile v neděli postihlo zemětřesení o síle 7,7 stupně Richterovy škály, podle posledních zpráv se zřejmě obešlo bez obětí. Otřesy, jejichž epicentrum bylo v Pacifiku u ostrova Chiloé, ale způsobily materiální škody. Americká služba USGS krátce po zemětřesení vydala varování před vlnami cunami, které ale již odvolala.

Podle USGC bylo epicentrum otřesů asi 40 kilometrů jihozápadně od přístavního města Quellón v Pacifiku, což je asi 1300 kilometrů jižně od metropole Santiaga.

Úřady vydaly varování před cunami a vyzvaly obyvatele oblasti, aby opustili pláže a pobřežní zóny. V postiženém regionu Los Lagos se podle chilských úřadů evakuovalo asi 5000 lidí.

Podle fotografií ze sociálních sítí otřesy poničily silnice a několik domů na ostrově Chiloé, který byl nejblíž epicentru. Asi 21 000 domácností v postižené oblasti zůstalo bez elektřiny. Podle místních úřadů nebyl nikdo zraněn.

Otřesy byly podle svědků citovaných agenturou Reuters cítit i v sousední Argentině v oblasti města Bariloche na jihozápadě země, tam ale zemětřesení nezpůsobilo žádné škody.

Chile velmi často postihují zemětřesení. U jeho jižního pobřeží Chile je takzvaný trojný bod (styk tří tektonických desek), v němž dochází k podsouvání oceánského hřbetu pod jihoamerickou desku.

Poslední velké zemětřesení, které si vyžádalo přes 520 obětí, postihlo zemi v únoru 2010 a mělo sílu 8,8 stupně Richterovy škály.

 

Související