Lucembursko začátkem příštího roku zpřísní pravidla pro zdanění podniků. Pro velké firmy tak bude obtížnější tuto malou evropskou zemi využít, když se budou chtít vyhnout placení daní. Informovaly o tom v úterý lucemburské úřady. Daňový systém Lucemburska se dostal do centra pozornosti v roce 2014 v důsledku úniku informací o kontroverzních daňových dohodách země s nadnárodními podniky.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle nových daňových pravidel budou finanční toky mezi dvěma různými divizemi stejné firmy posuzovány stejně jako transakce mezi dvěma zcela samostatnými podniky, uvedla agentura Reuters. Nová pravidla vstoupí v platnost 1. ledna.

Evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová zpřísnění daňových pravidel v Lucembursku vítá. Evropská komise loni v říjnu došla k závěru, že daňové výhody, které Lucembursko poskytlo italské automobilce Fiat, jsou v rozporu s pravidly o státní pomoci.

Komise vyšetřuje i přístup lucemburských daňových úřadů k dalším podnikům. Vestagerová se nevyjádřila k tomu, jaký vliv bude mít zpřísnění pravidel na tato vyšetřování.

Média v roce 2014 zjistila, že Lucembursko uzavíralo s některými podniky tajné dohody a umožňovalo jim platit nižší daně. Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ) tehdy přišlo s výčtem stovek nadnárodních firem, které takto v minulosti postupovaly. Patřily mezi ně například Apple, Amazon, Ikea, Pepsi či Axa.

Aféra zvaná LuxLeaks tehdy vzbudila rozhořčení a podkopala důvěryhodnost šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera. Ten byl dlouholetým premiérem Lucemburska.