Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že syrský režim a rebelové podepsali dohodu o příměří. Jeho garanty jsou Rusko a Turecko. Obě strany konfliktu jsou podle něj rovněž připraveny zahájit mírová jednání.

Uzavření dohody o klidu zbraní následně potvrdila i syrská armáda, napsala agentura AFP. Jak uvedla, bojové operace v zemi ukončí ve čtvrtek o půlnoci místního času (23:00 středoevropského času).

Příměří se netýká Islámského státu, bývalé fronty An-Nusra a jejich spojenců.

Stejně tak se netýká kurdských milicí YPG. "Dohoda o zastavení palby v Sýrii je mezi režimem a opozicí, nezahrnuje proto kurdské milice nebo teroristické hnutí Islámský stát," citovala agentura Reuters prohlášení Svobodné syrské armády (FSA).

Zástupci exilové opozice příměří podpořili. Podle zástupce syrských rebelů ze skupiny Fastakim, která bojovala v Aleppu, s klidem zbraní souhlasí i povstalecké skupiny.

Klid zbraní budou podle Putina provázet mírové rozhovory mezi vládou syrského prezidenta Bašára Asada a opozicí. Obě strany konfliktu se rovněž setkají u jednacího stolu během rozhovorů, které se uskuteční v kazašské Astaně.

Kdy se tyto rozhovory uskuteční, již ruský prezident neuvedl.

Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua bude příměří zahrnovat 62 tisíc opozičních bojovníků po celé Sýrii. Ruská armáda spolu s Turky bude prý dodržování klidu zbraní monitorovat. Obě strany podepsaly celkem tři dokumenty.

Zatímco Rusko patří k hlavním spojencům syrského režimu, Turecko vždy podporovalo umírněnou protivládní opozici.

Syrská národní rada (SNC), hlavní syrská exilová opozice, vyhlášení příměří podpořila, uvedl její mluvčí Ahmad Ramadán. "Národní rada podporuje dohodu a vyzývá všechny strany, aby se jí řídily," dodal.

Zástupce syrských rebelů ze skupiny Fastakim Zacharíja Malahifdží agentuře Reuters následně řekl, že klid zbraní podpořily i povstalecké skupiny v zemi. Skupina Fastakim bojovala v Aleppu a je napojena na FSA. FSA také uvedla, že se příměří podřídí a že se také zúčastní rozhovorů v Astaně. Zároveň ale sdělila, že během nynějších jednání o příměří se nesetkala s žádným zástupcem syrské vlády.

Bez náletů a ostřelování

Podle Malahifdžího se příměří netýká oblastí pod kontrolou teroristů z IS.

Předchozí informace přitom uváděly, že se příměří netýká ani radikální Fronty dobytí Sýrie, dříve zvané Fronta An-Nusra.

Mluvčí SNC dodal, že příměří zahrnuje zastavení leteckých úderů a ostřelování. Členové Svobodné syrské armády, ke které patří umírněné povstalecké skupiny, se dohodou budou řídit, vyhrazují si ale právo reagovat na jakékoli porušení klidu zbraní, dodal Ramadán.

Prezident Putin zároveň oznámil, že ruská armáda sníží počet svých vojáků působících v Sýrii. Kolik přesně mužů či zbraní má být z boje staženo, již neupřesnil. Jak nicméně uvedl, Rusko bude pokračovat "v boji s mezinárodním terorismem v Sýrii" a v podpoře Asadovy armády.

Jak poznamenala agentura Reuters, Spojené státy zůstaly stranou nejnovějších jednání a neočekává se, že se zúčastní jednání o Sýrii v Astaně. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nicméně uvedl, že se Spojené státy k mírovému procesu mohou připojit, až se funkce na konci ledna ujme nový prezident Donald Trump.

Erdogan mluvil s Putinem

Prezidenti Turecka a Ruska Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin ve čtvrtek telefonicky jednali o příměří v Sýrii. V tiskovém prohlášení, z něhož citovala agentura Reuters, to oznámila Erdoganova kancelář.

Kreml k telefonátu sdělil, že Putin s Erdoganem se shodli na tom, že součástí příměří nebudou teroristické skupiny, jakou je například hnutí Islámský stát. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu již dříve během dne uvedl, že každá ozbrojená skupina, která nebude dodržovat příměří, bude považována za teroristickou.

Tématem telefonického jednání byly i nadcházející mírové rozhovory o Sýrii, které bude hostit kazašská metropole Astana. Rusko navrhuje, aby se schůzka o mírovém urovnání konfliktu v této blízkovýchodní zemi konala v lednu.

Asad slíbil dodržení příměří

Putin telefonoval i s Bašárem Asadem, který ruskému prezidentovi slíbil, že syrská armáda je připravena příměří dodržovat. Podle agentury Reuters to oznámil Kreml. Chystané mírového rozhovory v kazašské metropoli pak Asad označil za důležitý krok na cestě za konečným urovnáním válečného konfliktu v zemi.

Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim mezitím v rozhovoru se státní televizí prohlásil, že Sýrie má skutečnou šanci vyřešit konflikt politickým způsobem. Dodal, že odpovědnost nyní leží na povstaleckých skupinách.

"Je povinností těch frakcí, které podepsaly příměří, aby se distancovaly od Fronty An-Nusra a IS a aby potvrdily, že na ně nejsou napojené," řekl Mualim.

Související