Rada bezpečnosti OSN v sobotu jednomyslně přijala rezoluci podporující úsilí Ruska a Turecka ukončit konflikt v Sýrii a odstartovat mírová jednání. Oznámily to tiskové agentury. Návrh rezoluce předložilo Rusko, které je spojencem Damašku.

"Návrh rezoluce byl přijat jednomyslně," uvedl předseda rady po hlasování, jemuž předcházela jednání za zavřenými dveřmi o kompromisním textu. Podle ruského zástupce Vitalije Čurkina má rezoluce především upevnit dohodu o příměří, které platí v Sýrii od pátku, a také záměr začít mírová jednání mezi vládou a povstalci. Nezabíhá však do podrobností.

Rezoluce mimo jiné vyzývá k "rychlému, bezpečnému a neomezenému" přístupu k humanitární pomoci po celé Sýrii. Pokud příměří, platné od pátku, vydrží, svolalo by Rusko rádo už na leden do kazašské Astany mírové rozhovory o syrském konfliktu.

V samotné Sýrii v sobotu část syrských povstalců pohrozila, že zváží vypovězení příměří. Tvrdí totiž, že vláda v Damašku a její spojenci klid zbraní porušují.

Damašek v posledních hodinách pokračuje v útocích na ty povstalecké organizace, které považuje za teroristické a na něž se prý dohoda o příměří nevztahuje.

Letos jde v Sýrii již o třetí klid zbraní, jehož garantem je právě Rusko spolu s Tureckem. Z porušování příměří jsou ale obviňováni i povstalci. Opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) v sobotu nicméně oznámili, že příměří je stále z velké části dodržováno. SOHR dění v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v Sýrii síť informátorů.

Válka v Sýrii zuří již téměř šest let. Podle posledních údajů si vyžádala více než 300 tisíc obětí a způsobila také milionovou migrační vlnu.

 

Související