Nejméně 60 trestanců zahynulo během vzpoury ve věznici ve městě Manaus na severozápadě Brazílie.

Po největším vězeňském masakru v historii severobrazilského státu Amazonas objevily bezpečnostní složky ve věznici mnoho bezhlavých těl, jejichž zohavení mělo sloužit jako výstraha pro členy jednoho z gangů. Krveprolití, které může mít podle úřadů ještě další zatím neobjevené oběti, navíc využila skupina vězňů k útěku.

Vzpoura ve věznici Anísio Jobim v Manausu, metropoli brazilského státu Amazonas, začala v neděli večer místního času.

Podle velitele bezpečnostních složek státu Amazonas Sérgia Fontese ji zahájila skupina vězněných členů gangu Família do Norte (FDN), kteří vyhodili před věznici pět těl se setnutými hlavami patřících příslušníkům konkurenční skupiny Primeiro Comando da Capital (PCC).

"Jde o další kapitolu tiché a nelítostné války obchodníků s drogami," řekl podle listu O Globo Fontes.

Vězni z FDN na téměř 17 hodin trestnici zablokovali, drželi jako rukojmí skupinu 12 dozorců a ukončení vzpoury podmínili tím, že proti nim policie nepoužije násilí. Kontrolu nad zařízením se vězeňské službě podařilo obnovit v pondělí kolem 08.40 místního času (13.40 středoevropského času). Vězni nakonec složili zbraně a vzdali se.

"Co nahánělo hrůzu, byla těla navršená na hromadách," popsal situaci po masakru Fontes.

Většina mrtvých byli podle něho členové skupiny PCC, která pochází ze Sao Paula a ve státě Amazonas se snaží konkurovat místnímu mocnému gangu FDN.

Mezinárodní organizace Brazílii kvůli vězeňskému systému často kritizují. Místní nápravná zařízení jsou přeplněná a vězni dovnitř mnohdy se souhlasem podplacených dozorců pašují zbraně nebo drogy. Vzpoury či útěky vězňů nejsou výjimečné. V neděli z jiné věznice v Manausu uprchlo 87 trestanců.

Rovněž z manauské trestnice uprchla během vzpoury skupina vězňů, jejich počet však úřady zatím neupřesnily.

Související