Syrští rebelové v pondělí přerušili jednání o své účasti na mírových rozhovorech chystaných v Kazachstánu. Informovaly o tom světové tiskové agentury s odkazem na prohlášení povstalců. Důvodem k tomuto kroku je podle rebelů porušování příměří ze strany vládních vojsk a jejich spojenců. Armáda podle agentury AP dále útočí na povstalce v údolí Barada u Damašku. Opoziční skupiny již v sobotu pohrozily vypovězením příměří.

Deset povstaleckých skupin ve svém prohlášení oznámilo, že přerušují jednání o astanských rozhovorech, dokud nebude příměří plně dodržováno. Mezi skupinami je i Džajš al-Islám, která operuje v okolí Damašku.

Podle prohlášení povstaleckých skupin útoky v údolí Barada "ohrožují životy stovek tisíc obyvatel". Opozice také v dokumentu upozornila, že veškeré změny vynucené vojenskými operacemi bude považovat za porušení dohody o příměří.

"Režim a jeho spojenci pokračují v palbě a dopustili se mnoha velkých porušení (příměří)," uvádí se podle agentury Reuters v úterním prohlášení.

Údolí Barada kontrolují povstalci, ale v okolí operuje armáda a její spojenci z libanonského Hizballáhu. Jde o region, kde se nachází hlavní zdroj vody pro syrskou metropoli a její okolí. Kvůli bojům je podle AP od 22. prosince dodávka vody do Damašku značně omezena.

Z leteckých snímků je patrné, že podnik na zpracování vody je zničen leteckými údery. Vláda tvrdí, že povstalci vodu znečistili naftou a že kvůli tomu bylo nutné omezit dodávku do hlavního města.

Na většině míst Sýrie podle vlády i opozice panuje od vyhlášení příměří na konci loňského roku klid, opoziční organizace však hlásí opakované bombardování povstaleckých lokalit.

Příměří má umožnit zahájit mírové rozhovory, které má zprostředkovat Rusko, Turecko a Írán. Rusko se dalo slyšet, že jsou vítány i další země včetně USA.

Související