Turecko zná totožnost muže podezřelého ze spáchání novoročního teroristického útoku na istanbulský klub Reina. Uvedl to ve středu ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Útočník, který zastřelil 39 lidí, zůstává ale stále na útěku. V souvislosti s atentátem ve středu turecká policie zadržela 27 osob v západotureckém Izmiru, informoval zpravodajský web listu Hürriyet. Cílem útoku bylo podle středečního prohlášení prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana rozdělit tureckou společnost.

"Totožnost osoby, která provedla útok v (istanbulské čtvrti) Ortaköy, jsme určili," uvedl ve středu ministr zahraničí. Detaily o podezřelém ale neposkytl.

Cílem teroristického útoku bylo podle Erdogana "rozdělit společnost" a poškodit turecké hospodářství. Turecko ale nesmí na hru teroristů přistoupit a musí si zachovat chladnou hlavu, dodal prezident v prvním veřejném vystoupení od novoročního útoku. Turecká vojska, která jsou podle něj hlavní silou v boji proti radikálům z Islámského státu (IS), budou i nadále bojovat proti teroristům v Sýrii.

Ministr pro evropské záležitosti Ömer Çelik uvedl, že pachatel atentátu postupoval "vysoce profesionálně" a "chladnokrevně" a že je útok svým provedením podobný těm z pařížského klubu Bataclan a z redakce francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo. Podle něj střelec zjevně absolvoval výcvik "na Blízkém východě".

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Turecká média s odvoláním na bezpečnostní experty v úterý uvedla, že šlo zřejmě o profesionála se zkušenostmi z bojů. Mohl podle nich absolvovat výcvik v Sýrii.

Už dříve se objevily informace, že zřejmě pochází ze Střední Asie.

Turecká policie mezitím v souvislosti s atentátem zadržela v západotureckém Izmiru 27 osob. Podle agentury Reuters mezi nimi byly také ženy a děti, které přicestovaly ze středotureckého města Konya. O Konye v úterý turecká média hovořila v souvislosti s rodinou údajného atentátníka.

Právě do tohoto města podle nich totiž hledaný muž přijel v listopadu se ženou a dětmi, aby na sebe neupoutal pozornost. Rodinní příslušní pravděpodobného pachatele novoročního masakru jsou podle tureckých médií rovněž ve vazbě.

Světové agentury v úterý informovaly, že policie zadržela kvůli atentátu celkem šestnáct lidí. Dva z nich byli cizinci, kteří do vazby putovali přímo z terminálu mezinárodního Atatürkova letiště v Istanbulu.

Novoroční teroristický útok v istanbulském klubu Reina si vyžádal 39 obětí, většinu z nich tvoří turisté z blízkovýchodních zemí. Češi mezi mrtvými nejsou. K atentátu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

Související