Irácké jednotky postoupily při osvobozování Mosulu od radikálů z Islámského státu (IS) a obsadily další dvě čtvrti na východě města. S odvoláním na iráckou armádu to ve středu oznámila agentura Reuters. Před boji prchají tisíce civilistů.

Elitní jednotka ministerstva vnitra vstoupila do čtvrti Mísák, protiteroristická jednotka obsadila průmyslovou zónu Mosulu.

Bojovníci IS podle armády využívají svou znalost terénu, umísťují nálože do úzkých uliček a odstřelovače na budovy, v nichž bydlí civilisté. Sami se přemisťují tunely vyhloubenými pod jednotlivými domy.

"Máme velký strach. DAIŠ (zkratka pro bývalý název IS) do blízkosti našeho domu umístil protiletecké zbraně a střílel odtud na vrtulníky. Viděli jsme na ulici několik členů DAIŠ s lehkými a středně těžkými zbraněmi. Letadla je zasáhla," sdělil jeden občan čtvrti Mísák.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Většina prchajících civilistů je hlavně z východních částí Mosulu. Stále více lidí se ale snaží dostat i ze západních čtvrtí, které má zatím IS plně pod kontrolou.

Podle Reuters se snaží šplhat přes mosty přes Tigris poškozené bombardováním koalice, jež podporuje iráckou armádu. Zničení mostů má radikálům bránit v přemístění se na západ. Další civilisté řeku přeplouvají na lodích.

Podle OSN zatím z Mosulu odešlo přes 125 500 civilistů, což je méně, než se původně očekávalo. Ve městě žilo na 1,5 milionu lidí. Po 12 týdnech složitých bojů je nyní v rukou iráckých bezpečnostních sil asi čtvrtina Mosulu.

Protiteroristické jednotky do města postupují od východu, další armádní složky ze severu a z jihu, ale jejich postup byl zastaven prudkou protiofenzivou IS. Irácká armáda operaci na několik dní pozastavila a nyní ji obnovila znovu na třech frontách.

Provládním oddílům pomáhají američtí poradci. Jak uvedl mluvčí americké armády John Dorrian, jejich počet v zemi se za posledních několik týdnů zdvojnásobil. Nyní Iráčanům pomáhá již 450 koaličních poradců. Zaměřují se hlavně na boje u Mosulu, zůstávají ale za frontovou linií.

Podle Dorriana jsou nové americké posily "kombinací speciálních jednotek, inženýrů a pracovníků zpravodajských služeb". Jak uvádí americké ministerstvo obrany, v Iráku se nyní nachází 4935 amerických vojáků, včetně odborníků na výcvik a členů dalších podpůrných jednotek.

Ztrátou Mosulu IS přijde o svou hlavní baštu v Iráku. V sousední Sýrii má stále pod kontrolou část území i svůj hlavní stan, město Rakka.

Související