Devět dní poté, co měla Hillary Clintonová jisté vítězství v demokratických primárkách, více než stovka členů jejího volebního týmu dostala e-maily, jež vypadaly, že je poslal Google. Dvacet lidí v březnu 2016 kliklo na odkaz, který požadoval změnu hesla, a nevědomky tak otevřeli dveře hackerům.

Ti následně zveřejnili uniklé dokumenty a výrazně poškodili kampaň Clintonové.

Americké tajné služby nyní tvrdí, že šlo o práci ruských výzvědných služeb. Odborníci však upozorňují, že zveřejněné důkazy ruské účasti jsou pouze nepřímé. Celý případ ukazuje, jak problematické je přisouzení toho či onoho kybernetického útoku určitému státu. Někteří experti varují, že pro státem řízené hackery není problém zařídit, aby to vypadalo, že útok provedl někdo zcela jiný.

Příběh s visačkou Clintonová začal v září 2015, kdy zvláštní agent FBI Adrian Hawkins zavolal na ústředí Demokratické strany a oznámil, že přinejmenším jeden z jejich počítačů byl napaden hackerskou skupinou Cozy Bear, známou také jako Dukes, která je napojená na ruskou vládu.

Yared Tamene, který u demokratů odpovídal za počítačovou bezpečnost, nejprve zadal do vyhledávače slovo Dukes a následně provedl pár základních testů, jež nic neodhalily. Později svou laxnost vysvětloval tím, že si nebyl jist, jestli je volající skutečně agentem FBI. Ústředí Demokratické strany také mělo relativně malý rozpočet na zabezpečení počítačové sítě, a tudíž Tamene neměl k dispozici nejmodernější nástroje na detekci nepřátelských virů. Kvůli tomu trvalo dalších téměř sedm měsíců, než se přišlo na to, že hackeři získali přístup k desítkám tisíc citlivých dokumentů.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se