Turecká policie ve čtvrtek v rámci vyšetřování novoročního útoku na istanbulský klub Reina zadržela několik členů ujgurské menšiny, která žije převážně v neklidné provincii Sin-ťiang na západě Číny. Podle tureckého vicepremiéra Veysiho Kaynaka je Ujgurem pravděpodobně i pachatel istanbulského atentátu, který si vyžádal 39 obětí.

Protiteroristická jednotka turecké policie v noci na čtvrtek na základě zpravodajských informací podnikla razii ve městě Selimpaşa v evropské části Turecka, několik kilometrů západně od Istanbulu. Zadržela při ní Ujgury, členy muslimské menšiny žijící hlavně v západočínské provincii Sin-ťiang.

Kromě Číny žijí Ujguři i v řadě zemí Střední Asie a v Turecku.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Podle vicepremiéra Kaynaka je s největší pravděpodobností Ujgurem i pachatel novoročního atentátu v klubu Reina. Zcela jasné to ale podle něj není.

Turecké úřady určily několik míst, kde by se mohl pachatel masakru zdržovat, uvedl Kaynak. Nedá se podle něj zcela vyloučit, že podezřelý už uprchl do zahraničí, spíše je ale pravděpodobné, že se ho podaří dopadnout v rámci policejních akcí na tureckém území. Střelec sice v klubu útočil sám, mohl mít ale komplice, dodal vicepremiér.

Podle agentury AP turecké úřady už v souvislosti s atentátem zadržely 39 osob. Už ve středu úřady potvrdily, že znají totožnost pachatele útoku.

Novoroční teroristický útok v istanbulském klubu Reina si vyžádal 39 obětí, většinu z nich tvoří turisté z blízkovýchodních zemí. Češi mezi mrtvými nejsou. K atentátu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

Související