Rusko začalo stahovat část svých vojáků ze Sýrie. Oznámila to v pátek agentura Interfax. Podle generálního štábu ruské armády budou jako první staženy lodě vyslané k Sýrii loni. Jde o letadlovou loď Admirál Kuzněcov, těžký raketový křižník Pjotr Velikij a doprovodná plavidla.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že letadlová loď se během dvou měsíců podílela na 420 bojových operacích a zničení 1252 teroristických cílů.

Prezident Vladimir Putin ohlásil plánované zmenšení ruských sil v Sýrii, když 29. prosince oznámil dohodu o novém příměří. Řekl tehdy, že ruská armáda sníží počet svých vojáků v Sýrii. Kolik přesně mužů či zbraní má být z boje staženo, ale neupřesnil. Řekl také, že Rusko bude pokračovat "v boji s mezinárodním terorismem v Sýrii" a v podpoře syrské armády.

Příměří vyjednané Ruskem, Tureckem a Íránem trvá už týden a má pomoci připravit mírové rozhovory, jež Rusko svolalo na leden do Kazachstánu.

Rusko se účastní bojů v Sýrii od roku 2015. Loni v březnu nechal Putin část ruských letadel stáhnout s tím, že se podařilo dosáhnout cílů, které Kreml sledoval. V září byla ale bombardovací letadla vyslána do Sýrie zpět a kromě nich také letadlová loď.

Související