Francouzská justice vyšetřuje krajně pravicovou stranu Národní fronta (FN) Marine Le Penové kvůli podezření z podvodu v souvislosti s platy asistentům europoslanců této strany.

Ve čtvrtek o tom informovala agentura AFP s tím, že vyšetřování začalo v polovině prosince. Tuto informaci tamním médiím potvrdila francouzská justice.

Případ se týká příjmů 20 lidí registrovaných jako asistenti 24 poslanců Evropského parlamentu (EP) za FN a placených Evropským parlamentem, kteří ale podle podezření ve skutečnosti pracují jen pro stranu v jejím ústředí v Nanterre u Paříže. Na možné zneužívání financí europarlamentu upozornilo francouzskou justici a unijní Úřad pro boj proti podvodům (OLAF) už v roce 2015 vedení EP.

Na základě vyšetřování úřadu OLAF, které stále pokračuje, již EP požádal tři europoslance za FN, aby neoprávněně vyplacené peníze na asistenty vrátili. Například loni v září informoval EP europoslankyni a šéfku strany Marine Le Penovou, aby vrátila 339 946 eur (asi 9,2 milionu korun), které dostala v letech 2010-2016 na dva své asistenty.

Jak ve čtvrtek napsal server euobserver.com, nynější vyšetřování FN ve Francii zahrnuje podezření ze zpronevěry, organizovaného podvodu a falšování dokumentů.

Le Penová, která má velké šance postoupit v letošních prezidentských volbách do druhého kola, reagovala na informaci o zahájení vyšetřování pobouřeně. Vyšetřování označila za součást politické manipulace. "Stalo se to uprostřed volební kampaně... je jasné, že je to součást čistě politické agendy. Zastaralé metody politikaření a perzekvování oponentů nevymřely," řekla Le Penová agentuře AFP.

Související