Střelba na mezinárodním letišti ve městě Fort Lauderdale na Floridě si v pátek vyžádala pět obětí a nejméně osm zraněných. Uvedla to s odvoláním na místní úřady televize CNN. Policie zadržela jednoho podezřelého. Střelec byl zřejmě jen jeden. Podle policie bylo do místní nemocnice převezeno osm zraněných.

Podezřelý je Esteban Santiago, který sloužil v Iráku. Před několika měsíci řekl FBI, že slyší hlasy, aby se přidal k teroristickému Islámskému státu. Jeho duševní zdraví zkoumali lékaři v nemocnici.

Santiago přiletěl na Floridu z Aljašky. Pistoli měl v zavazadle, které si v hale vyzvedl. Pak odešel na toaletu, kde zbraň nabil, a následně z ní začal pálit v prostoru pro výdej zavazadel. Nakonec pistoli zahodil a lehl si na zem, napsala agentura AP s odvoláním na svědky, podle nichž muž střílel na náhodně vybrané lidi.

Senátor za Floridu Bill Nelson televizi MSNBC řekl, že u střelce byl nalezen vojenský průkaz na jméno Esteban Santiago. Motiv střelce podle Nelsona není znám.

Podle svědectví přítomných, která citovala televize MSNBC, byl střelec ve věku 20 až 30 let a měl na sobě tričko s motivem filmové ságy Hvězdné války (Star Wars). Během střelby nic nekřičel.

Jako jeden z prvních na Twitteru o neštěstí informoval bývalý mluvčí Bílého domu Ari Fleischer, který byl v době střelby na letišti. Na svém twitterovém účtu napsal, že na letišti se střílelo a "všichni utíkali pryč".

Později doplnil, že vše již vypadá klidně, nicméně policie nenechá nikoho odejít z letiště.

Mezinárodní letiště Fort Lauderdale-Hollywood, které leží asi 30 kilometrů od Miami, na svých twitterových stránkách odpoledne místního času (večer SEČ) informovalo, že "na terminálu 2 došlo k incidentu u výdeje zavazadel".

Televize posléze přinesly záběry, jak policie evakuuje lidi pryč z budovy. Před letištní halou záchranáři ošetřovali krvácející lidi.

Asi hodinu a půl po střelbě vznikla na letišti panika a policisté i cestující začali utíkat z místa pryč a schovávali se za stojící auta. Podle svědka, jehož citovala agentura Reuters, jeden z policistů křičel: "Kryjte se, kryjte se!" Média poté začala spekulovat, že na letišti byl ještě druhý střelec. To ale policie později vyloučila.

Mnohem tragičtější případ řádění šíleného střelce se na Floridě odehrál před půl rokem, 12. června 2016. Jednalo se o vůbec nejhorší případ střelby v historii USA. Po útoku v nočním gay klubu v Orlandu zemřelo 50 lidí. Pachatelem byl radikál Omar Mateen (29), který se narodil na Floridě a jehož rodiče pocházejí z Afghánistánu.

Mateen se během útoku přihlásil k Islámskému státu, jeho otec ale radikální islám jako motiv odmítl. Jeden z Mateenových známých, který ho znal jako častého návštěvníka gay klubu, se přiklání spíše k tomu, že se Omar nedokázal vyrovnat se svou sexuální orientací.

Související