Ve věku 92 let zemřel v sobotu v Lisabonu bývalý portugalský prezident a expremiér Mário Soares. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na mluvčího lisabonské nemocnice, kde byl Soares od poloviny prosince hospitalizován. Od Vánoc byl Soares v kómatu. Portugalská vláda v sobotu vyhlásila od pondělka tři dny státního smutku. Pohřeb se uskuteční ve čtvrtek.

Jeden z nejvýraznější portugalských politiků posledního půlstoletí Soares byl hospitalizován 13. prosince kvůli "celkovém zhoršení zdravotního stavu". O Vánocích se jeho stav zhoršil a exprezident upadl do hlubokého kómatu.

Nemocnice podle AFP nespecifikovala přesnou příčinu jeho úmrtí. Podle jeho blízkých se ale exprezident úplně neuzdravil po encefalitidě, kterou prodělal v roce 2013. Jeho zdravotní stav se zhoršil po úmrtí manželky v červenci 2015.

Po hospitalizaci loni v prosinci ho v nemocnici navštívila i řada politiků, včetně prezidenta Marcela Rebela de Sousa a premiéra Antónia Costy. "Je několik postav, které určovaly a určují naši demokraci. A člověk nemusí být ze stejné politické strany, aby rozpoznal, co udělaly pro tuto zemi," řekl již v prosinci prezident de Sousa, který je ze středopravicové strany.

Soares byl portugalským prezidentem v letech 1986 až 1996. Předtím byl po dvě období premiérem. Zakladatel Socialistické strany se výrazně zasloužil o návrat Portugalska k demokracii po pádu tamní diktatury v roce 1974 a posléze stál u vstupu země do EU (tehdy Evropských společenství).

"Ztratili jsme dnes někoho, kdo byl tváří a hlasem naší svobody, za kterou celý život bojoval," komentoval Soaresovo úmrtí portugalský premiér António Costa, který je na návštěvě v Indii. Prezident de Sousa označil Soarese za "bojovníka za svobodu" a pohnutým hlasem podle AFP dodal, že Portugalsko musí nyní bojovat za Soaresův nesmrtelný odkaz.

"Je to smutný den pro všechny Portugalce. Byl jedním ze zakladatelů demokratického režimu, ve kterém nyní žijeme," prohlásil expremiér Pedro Passos Coelho. Připomněl tak, že Soaresovi se přezdívalo "otec portugalské demokracie".

Soustrast Soaresově rodině i portugalskému lidu vyjádřil například španělský král Felipe VI. nebo předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který "svého přítele Mária" rovněž označil za symbol přechodu Portugalska k demokracii. Podle Junckera také Soares rozhodujícím způsobem přispěl k tomu, že se "Portugalsko stalo nepostradatelným členem evropské rodiny".

Smutek nad zprávou o Soaresově úmrtí vyjádřil i český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Evropská unie dnes potřebuje politiky takového formátu, jakým byl Mário Soares, aby překonala období současných problémů," uvedl mimo jiné v tiskové zprávě Sobotka. Soarese označil za "silnou politickou osobnost", která stála u návratu Portugalska na cestu demokracie a k právnímu státu.

Související