Jeden ze čtyř synů legendárního vůdce protikomunistického hnutí Solidarita a bývalého polského prezidenta Lecha Wałęsy zemřel. Tělo teprve třiačtyřicetiletého Przemyslawa Wałęsy se v neděli našlo v jeho bytu v Gdaňsku na severu země. Oznámila to místní média s odvoláním na gdaňskou prokuraturu.

Podle mluvčí vyšetřovatelů Aleksandry Siewertové byt ohledali kriminalisté. Soudní znalci předběžně vyloučili účast třetích osob na úmrtí. Lékaři mají v pondělí vykonat pitvu.

Przemyslaw, který pracoval u pohraniční stráže, byl třetím z osmi dětí Lecha Wałęsy. V mládí měl problémy s alkoholem a řízením v opilosti, poznamenala agentura AP; Wałęsův syn byl v srpnu 2003 podruhé odsouzen k roku vězení s tříletou podmínkou poté, co u něj policie při běžné kontrole zjistila téměř dvě promile alkoholu v krvi. V roce 1993 byl za způsobení nehody v opilosti, útěk z místa činu a urážky policistů odsouzen ke dvěma letům vězení, ale po odvolání se trest změnil na 21 měsíců podmíněně.

Třiasedmdesátiletý Lech Wałęsa získal v roce 1983 Nobelovu cenu míru za svou roli při vedení hnutí Solidarita. Po pádu komunismu byl zvolen prezidentem, v čele státu působil v letech 1990 až 1995.

Související