V hlavním městě Spojených států v sobotu začaly protestní akce, které mají vyvrcholit při páteční inauguraci nového prezidenta Donalda Trumpa. Několik tisíc demonstrantů pochodovalo k washingtonskému pomníku Martina Luthera Kinga s výzvami k boji za rovnoprávnost a spravedlnost. Nelegální přistěhovalci se shromáždili k protestu za svá práva ve washingtonském kostele.

Pochod k Lutherově pomníku vedl baptistický duchovní a televizní a rozhlasový moderátor Al Sharpton, za Baracka Obamy poradce Bílého domu. Řečníci v mrazivém počasí volali po podpoře práv menšin a hájili Obamovu reformu zdravotního pojištění, kterou chce Trump zrušit.

"Tento pochod je prvním z mnoha. Nespojuje nás nenávist, ale naděje," řekl demonstrantům jeden ze Sharptonových spolupracovníků. Do pochodu se podle agentury Reuters zapojili i někteří kongresmani Demokratické strany.

V jednom z historických afroamerických kostelů ve Washingtonu se v sobotu shromáždili přistěhovalci, kteří nemají povolení k trvalému pobytu v USA. Dlouhá řada dalších stála před kostelem. Demokratický senátor Chris Van Hollen v projevu odsoudil Trumpův záměr postavit zeď na hranici s Mexikem. Řekl, že budoucí prezident "nesmí pohřbít sochu Svobody".

Povolení k pořádání protestů před inaugurací, při ní a po ní dostalo 30 organizací. Některé se netají záměrem ceremoniál a slavnostní průvod z Kongresu do Bílého domu zmařit.

Nespokojení demokraté i republikáni opouštějí metropoli

Mnoho prominentních demokratů a republikánů nespokojených s osobou nového prezidenta v těchto dnech opouští Washington, aby se podíleli na vypracování protitrumpovské strategie nebo aby se jen vyhnuli inauguračnímu ruchu. Napsal to v sobotu server Politico. Řada demokratů prý nehodlá být svědkem přísahy muže, jejž považují za hrozbu pro národ.

Vlivný manažer Demokratické strany David Brock svolal na příští týden na Floridu dárcovskou konferenci 200 sponzorů, kteří mají poskytnout prostředky k útokům na Donalda Trumpa a k rehabilitaci americké levice. Chybět podle amerického serveru nebude miliardář George Soros, filantrop a investor Tom Steyer nebo finančník a mecenáš Donald Sussman.

Většina demokratických zákonodárců ale v hlavním městě zůstane. Mnozí z nich si stěžují, že nemohou na inaugurační akce sehnat vstupenky, což považují za signál budoucích vyhrocených vztahů s republikány. Zatímco prý republikánští poslanci dostávají lístky automaticky, demokraté o ně musí žádat a ani potom nemají jistotu, že je dostanou.

Asi 11 demokratických kongresmanů oznámilo, že inauguraci přihlížet nebudou. Někteří se prý dokonce hodlají zapojit do protestních akcí. Sama Hillary Clintonová, která v prezidentských volbách utrpěla zdrcující porážku, se ceremoniálu i s manželem Billem zúčastní.

 

Související