Kvůli práci pro tajnou službu bývalé Německé demokratické republiky Stasi v pondělí na svou funkci na berlínské radnici rezignoval Andrej Holm, kterého do vedení německé metropole nominovala postkomunistická strana Levice. Spor o Holmovu minulost vyvolal napětí mezi třemi stranami levicové koalice, která Berlínu vládne teprve od prosince, informovala agentura DPA.

"V posledních dnech mi SPD (sociální demokracie) a Zelení dali najevo, že mě jako státního tajemníka nebudou politicky podporovat," zdůvodnil Holm své rozhodnutí. Rezignací předešel kroku primátora Michaela Müllera, který o víkendu avizoval, že Holma z funkce odvolá.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Státním tajemníkem pro bydlení se nestraník Holm stal na návrh postkomunistické strany Levice, které ve vedení německé metropole připadl po loňských koaličních jednáních právě resort rozvoje města a bydlení. Berlínu od konce loňského roku vládne levicová koalice SPD, Zelených a Levice, která je mnohými považována za zkoušku spolupráce těchto tří stran, jež by se mohla opakovat po podzimních volbách i na spolkové úrovni.

Holmova nominace do vedení hlavního města vyvolala protesty nejen z řad opozičních křesťanských a svobodných demokratů (CDU a FDP) a Alternativy pro Německo (AfD), ale i z řad obou koaličních partnerů Levice. Navržení Holma do vedení města kritizoval i šéf památníku Stasi v berlínské části Hohenschönhausen.

Nyní šestačtyřicetiletý sociolog Holm vstoupil do služby východoněmeckého ministerstva státní bezpečnosti jako osmnáctiletý 1. září 1989. Službu po krátkém výcviku nastoupil v době, kdy se začal východoněmecký režim Sjednocené socialistické strany (SED) pomalu hroutit, lidé pravidelně protestovali v ulicích a desetitisíce jich přes Prahu a Budapešť utíkaly na Západ.

Související