Rusko považuje za správné pozvat na rozhovory o Sýrii, které se uskuteční 23. ledna v kazašské Astaně, také představitele OSN a Spojených států. Zároveň doufá, že nová americká vláda toto pozvání přijme. Na úterní tiskové konferenci v Moskvě to řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

"Nyní se připravuje setkání v Astaně. Považuji za správné pozvat na ně i přestavitele Organizace spojených národů a nové vlády Spojených států," uvedl šéf ruské diplomacie.

"Doufáme, že nová americká administrativa bude moci toto pozvání přijmout, že bude zastoupena svými experty na jakékoli úrovni," zdůraznil Lavrov. Dodal, že to bude "první oficiální kontakt, při němž bude možné začít diskutovat o zvýšení účinnosti boje s terorismem v Sýrii".

Ministr rovněž řekl, že při jednáních v Astaně je nutné se domluvit na plnoprávné účasti "syrských polních velitelů v politickém procesu". "Co v těchto rozhovorech (o řešení situace v Sýrii) dosud chybělo, byla účast těch, kteří rozhodují o reálné situaci v zemi. Ať už je nazýváte 'ozbrojenými uskupeními' či 'ozbrojenými opozičními skupinami'," poznamenal Lavrov.

Související